Skip to main content

X, 2011 ilâ 2014 yılları arasında sitede yayımlanan görüntüleri göstermekte sorun yaşıyor.

Eskiden Twitter olarak bilinen ve yakın zamanda X olarak yeniden markalaşan sosyal medya platformu, 2011 ilâ 2014 yılları arasında sitede yayımlanan görüntüleri göstermekte sorun yaşıyor.

Bu sorun Cumartesi günü X kullanıcısı Tom Coates’in Ellen DeGeneres’in 2014 yılında Oscar töreninde paylaştığı ve kısa sürede “en çok retweet edilen fotoğraf” rekorunu kıran ünlü selfie’nin artık görüntülenmediğini belirtmesiyle ortaya çıktı.

Coates konuyla ilgili paylaşımında şunları yazdı: “Kaybolan görüntüler geri gelmeye başlasa bile bu sadece basit bir hata olduğu anlamına gelmiyor. X ekibinin bir şeyi test etmesi ve tepki alınca geri adım atması makul”

Bunun yanı sıra Twitter’ın yerleşik URL kısaltıcısı kullanılarak gönderilen bağlantılar da düzgün çalışmıyor.

Forbes’da yer alan habere göre, Twitter 2011 yılına kadar dahili olarak resim yüklemeyi desteklemiyordu, bu yüzden o tarihten önce yardımcı birkaç resim yükleme hizmeti ortaya çıktı. Bunlardan biri olan TwitPic, 2014 yılında kapandı. Bu nedenle barındırılan bu görüntüler çoktan yok oldu. Ancak şimdi de 2011-2014 yılları arasında doğrudan Twitter’a gönderilen görsellerin de yok olduğu görülüyor.

2016’dan sonra doğrudan Twitter’da gönderilen görüntüler ise etkilenmemiş gibi görünüyor ve bu nedenle platformda hâlâ görüntülenebilir durumda. The Verge, bunun, Twitter’ın bağlantılar için önizlemeler gösteren ve 140 karakter sınırını etkilemeden fotoğrafların eklenmesine izin veren “gelişmiş URL zenginleştirme” özelliğini eklemesiyle aynı zamana denk geldiğini belirtiyor.

X’teki eski görüntülerin neden gösterilmediği tam olarak bilinmiyor ve muhtemelen çok geçmeden geri yüklenebilir.

Kaynak: X seems to have deleted years of old Twitter images – digitaltrends