Skip to main content

Steve Wozniak, Bakü’de düzenlenen InMerge Innovation Summit’te çocukluğundan kariyerine, Steve Jobs ile işbirliğinden Apple yolculuğuna kadar merak edilenleri anlattı.

Apple’ın kurucularından Steve Wozniak, Azerbaycan’ın önemli teknoloji etkinliklerinden InMerge Innovation Summit’te konuşmacı ve yazar Bill Williams’ın konuğu oldu. Williams’ın sorularını yanıtlayan Wozniak, bir mühendis ve mucit olarak başarılı bir kariyeri nasıl inşa ettiğini katılımcılar ile paylaştı.

Williams, Wozniak’a nasıl bir ortamda büyüdüğünü ve büyüdüğü ortamın bir mucit olarak onu nasıl etkilediğini sordu. Wozniak ise bugün Silikon Vadisi olarak anılan Santa Clara Vadisi’nde büyüdüğünü ve mühendis bir babanın oğlu olduğunu söyledi.

Elektronik mühendisi olmaya babasının teşviki ile karar verdiğini ifade eden Wozniak, “O dönemde çocuklar evlerinin garajında elektronik eşyalarla ve ekipmanlarla çeşitli denemeler yapabiliyordu. Ben de vakum tüpleri kullanan televizyonlar ve radyolar üzerinde çalışmalar yaparken devreleri kağıtlar üzerinde tasarlayarak algoritmalar konusunda kendimi geliştirdim” dedi.

Mühendis olma kararını babası ile “Önce mühendis, sonra öğretmen olacağım” şeklinde paylaştığını ifade eden Wozniak, daha sonra dahil olduğu Homebrew Computer Club’da tasarladığı sistemlerin çizimlerini arkadaşlarına ücretsiz olarak sunduğunu belirtti.

Wozniak ve Jobs’ın yolculuğu

Williams’ın Wozniak’a yönelttiği Jobs ile nasıl işbirliği yaptığı ve sürecin Apple’ın kuruluşuna nasıl evrildiği sorusu, oturumun önemli noktalarından biriydi. Jobs ile Apple’ın kuruluşundan beş yıl önce tanıştığını, o dönem Hewlett-Packard’da çalıştığını ve kendi sistemlerini tasarladığını belirten Wozniak; Jobs’ın dünyası ile tanışmasıyla birlikte işbirliklerinin başladığını aktardı. “Ben, diğer mühendislerin saygısını isterken, o bir şirketi yükseltecek bir ürün arıyordu” cümlesi ise aralarındaki işbirliğini özetleyen söz oldu.

Atari’nin arcade games sektörünü başlattığını belirttiği dönemde Apple I ve kişisel bilgisayar sektörünün temelini atan Apple II üzerinde çalıştıklarını ve henüz Apple I’i piyasaya sürmeden Apple II’nin dünyayı değiştireceğine emin olduklarını aktaran Wozniak, bu düşüncelerini şu şekilde açıkladı: “9 yaşındaki bir çocuk bile BASIC dili ile kendi arcade oyununu yapabilecekti.”

250 bin dolarlık yatırımıyla hem Apple’ın ilk yatırımcısı hem de kurucularından olan Mike Markkula’nın “evin büyüğü” rolünü doldurarak Apple’ın başarısında önemli bir rol oynadığını söyleyen Wozniak, Markkula’nın Apple’ın 5 yıl içerisinde yarım milyar dolarlık bir şirket olacağını söylediğini ve buna başta inanmasalar da başardıklarını aktardı.

Wozniak’tan teknoloji girişiminde bulunmak isteyenlere tavsiyeler

Williams’ın bugün teknoloji girişiminde bulunmak isteyenlere hangi tavsiyelerde bulunacağı sorusuna Wozniak, şu yanıtı verdi:

  • İyi bir mühendis,
  • İşin büyümesini isteyen biri ve
  • Maliyet, pazar dinamikleri gibi pazarlama için önemli noktalardan anlayan biri ile yola çıkmak.

Bu üç bileşenin üç kişide olmak zorunda olmadığını, iki hatta bir kişide üç yetinin de olabileceğini söyleyen Wozniak, “Apple için üç kişilikti; üç eşit ortak” diyerek o günleri özetledi.

Wozniak ayrıca, yapay zekâ regülasyonlarının yapay zekâ modellerinin ne için ve nasıl eğitildiklerini, hangi sorulara nasıl yanıtlar verdiklerini ve en önemlisi kaynak belirtip belirtmediklerini inceleyecek şekilde geliştirilmeleri gerektiğinin altını çizdi; yapay zekâ dışında geleceğe damga vuracak teknoloji olarak elektrikli otomobillere ve batarya teknolojilerine işaret etti.