Skip to main content

Wired Dergisi İngiltere baskısı her yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa’nın en dikkat çeken 100 girişimi listesini yayımladı.

Wired dergisi bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği 10 teknoloji kentinin yeni startup’larının yer aldığı listeyi açıkladı. Avrupa’da en yeni 100 startup’ının yer aldığı sıralamada Istanbul’dan 10 startup’a yer verildi.

İstanbul’un startup sektörünün 2011 yılında önemli bir çıkışa sahne olduğunu belirten yazıda Trendyol, Lidyana’dan oyun grubu Peak Games’e kadar eticaret devlerinden bahsediliyor.

Ayrıca büyüyen startup ortamında bazı başarısızlıkların da yaşandığına dikkat çekildi. İlk olarak 2012 yılında 100’ün üzerinde şirketin yer aldığı portfolyoya sahip Alman firma Rocket Internet’in bazı eticaret sitelerini kapattığı örneği verildi. Ek olarak; pabbuc.com, gurunzi.com’u gibi tanınan bazı yerel startup’larının da kapandığı bilgisi paylaşıldı.

Sahip olduğu farklı örnekleriyle İstanbul’un elde ettiği başarılar, genç nesilleri girişim alanında yer almaya teşvik ettiğinden bahsediliyor. Böylelikle, eticarette iyi tanınan kentte güçlü yazılım ve oyun sektörlerinin ortaya çıkışı gözlemlendiği belirtiliyor.

Avrupa’nın en çok dikkat çeken 100 internet girişimine kapağında yer veren Wired dergisi Ekim sayısında yayınladığı listede İstanbul’dan 10 girişim yer alıyor.

İşte Wired’da yer verilen en yeni 100 startup listesinde İstanbul’da 10 girişim:

1 Karnaval İnternet, mobil, tablet ve Smart TV platformlarında yer alan farklı uygulamalarının yanı sıra, birbirinden farklı müzik türünde; 5 karasal, 9 dijital ve 8 sosyal radyosu ile aylık 6,6 milyon tekil dinleyicisine sahip.

2 Krombera 2011 yılında kurulan Krombera, internet sitesinden uygulama ve gerçek zamanlı proje oluşturma gibi hizmetler sunan dijital ajans olaran varlığını sürdürüyor.

3 CloudArena CloudArena’nın HotelRunner yazılımı, otellere mobil site, internet sitesi ve Facebook sayfalarıyla online’da yer almalarını sağlıyor.

4 Markafoni Türkiye’nin moda sektöründe pazar lideri Markafoni, dünyada moda alanında ikinci büyük üye sistemine sahip. Markafoni, 2012 yılında her ay 18 milyon ziyaretçi sayısını görüyordu.

5 Youlike.com Uzmantv kurucusunun oluşturduğu arkadaşlık sitesi Youlike.com, Şubat ayında hayata geçirildi.

6 Idemama.com Reklamcılık tecrübesine sahip kurucularıyla Idemama.com, kitle fonlama stilinde tasarım hizmeti sunuyor.

7 Yemek Sepeti Türkiye’nin en büyük online yemek siparişi verme hizmetini sunan Yemek Sepeti’nin 7 bin 500 restoranı ve 1,9 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

8 Clover Game Studio Üç bilgisayar mühendisliği bölümü mezunu tarafından oluşturulan Clover Game Studio’nun ilk mobil oyunu Reveal The Maze oldu. Oyunun indirme sayısı ise ilk ayda bir milyonu geçti.

9 Solvoyo 2005 yılında kurulan Solvoyo’nun tedarik zinciri planlaması yapan yazılım planLM’i geliştirmesi beş yılını aldı.

10 Vivense Online mobilya mağazası Vivense, Mart ayında hayata geçirildi. 5 binin üzerinde indirimli ürünlere ve iç mimarlardan önerilere erişim sağlanabiliyor.

Avrupa’dan 10 kentin yer bulduğu sıralamada İstanbul’dan başka; Londra, Moskova, Berlin, Stockholm, Paris, Helsinki, Tel Aviv, Amsterdam ve Barcelona kentleri yer alıyor.