TEKNOLOJİ

DigitalAge | 22.06.2013 - 13:58

Windows 8 uygulamasına 8 çözüm

Windows 8 işletim sisteminin şikayet aldığı yönleri infografik tasarımla buluştu.  Bilgisayar sistemleri üreticisi Chassis Plans’ın Windows’un son işletim sisteminden şikayetçi çalışanları tarafından oluşturulan infografik tasarım, işletim sistemi ile ilgili şikayetler doğrultusunda birtakım çözümler sunuyor. İnfografik tasarımın sonunda şimdilik çözümü olmayan Görev Çubuğu’nun kaybolması, dosya arama hizmetinin çalışmaması gibi bazı sorunlara da yer veriliyor. 1- Başlangıç […]

Windows 8 işletim sisteminin şikayet aldığı yönleri infografik tasarımla buluştu. 

Bilgisayar sistemleri üreticisi Chassis Plans’ın Windows’un son işletim sisteminden şikayetçi çalışanları tarafından oluşturulan infografik tasarım, işletim sistemi ile ilgili şikayetler doğrultusunda birtakım çözümler sunuyor. İnfografik tasarımın sonunda şimdilik çözümü olmayan Görev Çubuğu’nun kaybolması, dosya arama hizmetinin çalışmaması gibi bazı sorunlara da yer veriliyor.
1- Başlangıç menüsü bulunmuyor

Çözüm:
Başlangıç Ekranı’ndan Masaüstü uygulamaları görüntülemekten kaçının. Üçüncü parti Başlangıç Menüsü yükleyin, kısayol tuşları oluşturun veya Görev Çubuğu’na uygulamalarınıza yer verebilirsiniz. 
Bu yaz Windows’a yeni güncellemenin gelmesi bekleniyor. Bu güncelleme ile Windows 8’e geçiş için Başlangıç butonu eklenecek. 
2- Tüm masaüstü uygulamaları yalnızca bir küçük resmin (thumbnail) içerisinde
Masaüstü uygulamalarında çok sayıda farklı programın yer almasına rağmen, tamamı ön izlemelerin yapılabildiği küçük resimler (thumbnail) olarak bulunuyor. 
Masaüstünde yürütülen bir programı aramak istiyorsanız, masaüstüne geri dönüp Windows’ta veya Görev Çubuğu’nda aramak durumundasınız. 
Çözüm:
Yürütülen uygulamalarınız arasında geçişi Alt ve Tab tuşlarını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. 
3- Kapatma işleminin uzun sürmesi 

Kapatma işlemi, öncelikle Menü’den ‘Ayarlar’ menüsüne tıklayarak ve sonrasında da Kapatma tuşunu seçerek yapılabiliyor. Bu uzun süren işlem ise zaman kaybı olarak nitelendiriliyor. 
Çözüm: Kapatma ve yeniden başlatma fonksiyonları için kendi kısayollarınızı yaratın.
Komut satırına kısayolları tanımlayın. 
Kapatma işlemi için “shutdown /s /t 0”  
Yeniden başlatma işlemi için “shutdown /r /t 0” 
komutlarını yazın ve sonra bunları Görev Çubuğu’na yerleştirin. 
4- POP hesapları desteklenmiyor

Çözüm: POP mailinizi kontrol edebilmek için Outlook, Hotmail veya Gmail hesaplarınızı düzenleyin. Ve sonrasında bu hesabınızı Windows Mail’inize ekleyin.
 
5- Diğer kullanıcılar uygulama indiremiyor

Windows 8 cihazınıza kullanıcılar eklediğinizde, masaüstü yazılımı yüklemelerine izin verilmiyor. 
Çözüm: PC ayarlarında kullanıcı ekledikten sonra masaüstü kontrol paneline girin. Orada ‘Diğer Hesabı Yönet’i (Manage Another Account) tıklayın. Yeni hesap adını seçin ve sonrasında ‘Hesap Türünü Değiştir’i (Change Account Type) tıklayın. Son olarak menüden ‘Yönetici’yi (Administrator) tıklayın. 
6- Giriş yapabilmek için Başlangıç ekranını değiştirmeniz gerekiyor

Başlangıç ekranını kapatmak için her seferinde ekranı sürüklemeniz veya her seferinde önyükleme için ekran üzerine tıklamanız gerekiyor.
 
Çözüm: Başlangıç ekranını ‘Ekranı görüntüleme’ (Do not display lock screen) seçeneğini kullanarak kaldırabilirsiniz. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’nden (Local Group Policy Editor) ayarlama yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz: 
Computer Configuration > Administrative Tools > Control Panel > Personalization 
Bilgisayar Yapılandırması > Yönetimsel Araçlar > Kontrol Paneli > Kişiselleştirme
7- Bing Arama Uygulaması başka bir uygulama içinde açılıyor

Yaptığınız aramalarda sunulan seçeneklerden birine tıklamak istediğinizde, sayfayı görüntülemek için Bing sizi Internet Explorer’a yönlendiriyor. 
Çözüm: Bu problemden kaçınmanın en kolay yolu, Bing veya Google internet sitelerini Başlangıç Ekranı’na yerleştirmek. Bing uygulamasını kullanmaktansa tüm aramalarınız için tarayıcınızı kullanın. 
8- Bölünmüş ekran görüntülemesinin zayıf kalması 
Uygulamaları 50/50 bölünmüş ekran modunda kullanamıyorsunuz. Uygulamalardan biri ekranın bir köşesinde kalırken, diğer uygulama ise ekranın büyük kısmında yerini alıyor.
 
Çözüm: 
50/50 bölünmüş ekran elde etmek için herhangi bir çözüm bulunmasa da, ekranı büyük oranda kaplayan uygulamayı kontrol edebiliyorsunuz. Açık olan iki uygulama arasında geçiş yapabilmek için birinin üzerine tıklayıp çekmeniz yeterli.