Skip to main content

Facebook, yazılım hatası nedeniyle 6 milyon kullanıcısının eposta adreslerini ve telefon numaralarını çalınmış olduğunu açıkladı.  Facebook tarafından yapılan resmi bir açıklama ile doğrulanan virüsün 6 milyon kullanıcısının iletişim bilgilerinin çalınmasına…

Facebook, yazılım hatası nedeniyle 6 milyon kullanıcısının eposta adreslerini ve telefon numaralarını çalınmış olduğunu açıkladı. 
Facebook tarafından yapılan resmi bir açıklama ile doğrulanan virüsün 6 milyon kullanıcısının iletişim bilgilerinin çalınmasına yol açtığı belirtildi. 
Mashable’in haberine göre; Facebook’un bu ihlali sunduğu ‘Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler’ (People You May Know) ve ‘Kişisel Bilgi Yükleme’ (Download Your Information) özelliklerinin talihsiz kombinasyonundan kaynaklanıyor. ‘Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler’ özelliği diğer kullanıcıların kullanıcı bilgilerinin paylaşıldığı arkadaş önerilerini sunarken; ‘Kişisel Bilgi Yükleme’ ise Facebook ‘Zaman Tüneli’ (Timeline ) arşivinin indirilebilir bir versiyonunu sunuyor. 
Kullanıcılardan bazıları kendi Facebook arşivlerini ‘Kişisel Bilgi Yükleme’ aracılığıyla yüklerken, bu arşiv ikinci dereceden bağlantılar için iletişim bilgilerini de içeriyordu. Ayrıca Facebook’ta kullanıcıların bağlantı kurabilmeyi isteyen ancak herhangi arkadaş isteği almamış veya arkadaş isteğini onaylamamış olanlar da bu duruma dahil olanlardandı. 
Facebook, eposta adresi veya telefon numarasının bu talihsizlik sırasında kaybolduğunu, her kişisel bilginin birden fazla indirildiği konusunda bilgilendirmişti. Facebook’un virüsün fark edilip etkisiz hale getirilmeden önce kötü niyetli kullanılıp kullanılmadığına ilişkin herhangi bir kanıtı bulunmuyor. 
Bir güvenlik araştırmacısı bu virüsü bulduğunda Facebook’a haber vermiş, buna karşılık Facebook da hükümet düzenleyici kurumlarına bu problemi bildirdiği bilgisini paylaştı.