Skip to main content

Wikipedia, sosyal medya hesaplarından #WeMissTurkey etiketiyle sosyal medya kampanyası başlattı.

Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonları, 29 Nisan 2017’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından ülkemizde erişim engeli gelmişti. Engelleme gerekçesi olarak ‘Wikipedia’nın Türkiye’ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin bir parçası olarak hareket eden bilgi kaynağı, yapılan global operasyonlara imkan sağlayan bir platform haline gelmesi’ gösterilmişti. Wikipedia’nın erişim engeli hâlâ devam ediyor.

Wikipedia’nın erişim engeline karşı oluşturduğu çözüm platformu wiki zero ise aktif halde hizmet vermeye devam ediyor.  Wikipedia bugün bu sansürü Facebook sayfasına taşıdı.

Facebook profilini değiştiren Wikipedia, logosuna İngilizce olarak “Türkiye’yi özlüyoruz” ibaresini yerleştirdi.

Türkiye saatiyle 03.43’te değiştirilen profil resmine şimdiye kadar 3200’ün üzerinde beğeni ve ifade bırakılmasının yanında yerli ve yabancı birçok kullanıcı da yorum yaptı.

Wikipedia, gönderilerinde şu ifadelere yer verdi; “Bir sabah uyandığınızda Wikipedia’ya erişemediğinizi gördüğünüzde ne yapardınız? Bu durum yaklaşık 10 ay önce Türkiye’de yaşandı. Türkiye’deki 80 milyon kişinin makaleleri okuması ve katkı bulunması engellendi. İşte bu nedenle bir hafta boyunca Türkiye ile ilgili bildiklerimizi paylaşacağız. Türk kültürü hakkında merak ettiklerinizi #WeMissTurkey hashtagi ile bize sorabilirsiniz. Hafta boyunca paylaşımlarda bulunacağız. Türkiye’ye destekte bulunmak için Facebook profil fotoğrafı için hazırladığımız özel çerçevelerden birini ekleyebilirsiniz.”