Skip to main content

Wikileaks’in kurucusu ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki birçok yazışmanın kamuoyuna duyurulmasını sağlayan Julian Assange, gözaltına alındı.

Wikilileaks belgelerini yayınlayan Julian Assange, 2012’den beri sığındığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde gözaltına alındı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın çok sayıda yazışmasını internetten yayınlayarak dünya gündemine oturan Assange, Londra’nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşıyordu.  Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno’nun ‘uluslararası sözleşmelere ve günlük yaşam protokollerine tekrarlanan ihlaller’ sebebiyle Julian Assange’ın diplomatik dokunulmazlık ve sığınma hakkını geri çektiği belirtildi. Assange, Ekvador’un verdiği sığınma hakkını geri çekmesinin ardından gözaltına alındı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Twitter hesabından, “Julian Assange bir kahraman değil. Kimse kanunların üstünde de değil. Yıllarca gerçeklerden kaçtı. Assange’ın adalete hesap vermesinin sağlanmasında gösterdikleri iş birliği için Ekvador’a ve Başkan Lenin Moreno’ya teşekkür ederim.” paylaşımında bulundu.

Wikileaks ise Ekvador’un Assange’ın sığınma hakkını yasa dışı şekilde geri çektiğini savundu. Assange’in yargılanmak üzere, İngiltere’den Amerika Birleşik Devletleri’ne veya İsveç’e iadesi bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili gizli belgeleri yayınlayan Julian Assange, birçok ülkede kırmızı bülten ile aranıyordu. 2012 senesinde gizlice Ekvador hükümeti ile anlaşan Assange, İngiltere’deki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. Fakat son zamanlarda Assange’in Ekvador hükümeti ile de sorunlar yaşadığı biliniyordu.