Skip to main content

Turkcell’in bu yıl 10’uncu kez düzenlediği Teknoloji Zirvesi’nde, yerli yapay zekâ ‘Yaani Sesli Asistan’ tanıtıldı.

Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde, Turkcell’in yapay zekâsı ‘Yaani Sesli Asistan’ tanıtıldı. Türkçe konuşan ve komutlara yanıt veren Yaani, yerli arama motorunun üst versiyonu olarak hizmet verecek. Yaani Asistan’ın yılın üçüncü çeyreğinde kullanıcılarla buluşacağı bilgisi paylaşıldı.

Teknoloji Zirvesinde, ‘Yaani Asistan’ı tanıtan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, yapay zekanın hayatın her alanına gireceğini vurguladı. Erkan, “Mühendis arkadaşlarımız gece gündüz çalıştılar ve yerli, milli Yaani yapay zekâ platformunu geliştirdiler. ‘Yaani yapay zekâ’, cebimizdeki asistan oluyor. Bütün geliştirmelerin tamamı Türk mühendisler tarafından yapıldı” dedi.

Murat Erkan, Yaani Asistan’ın kişiselleşmiş bir asistan olduğundan bahsederek, “Konuşmanın yazıya, yazının konuşmaya dönüşmesi şeklinde, çift yönlü çalışan bir yapay zekâ çalışması. Tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirildi. Öğrene öğrene Türkçeyi bizden daha iyi konuşur hale geliyor. Yapay zekâda önümüzde müthiş bir yol var” açıklamasında bulundu.