POPÜLER

Burcu Şahin | 08.03.2017 - 10:22

Wikileaks: “CIA tüm cihazlardan bizi izliyor!”

Wikileaks, dünya gündemini sarsan çarpıcı bir sızıntıyı yayınladı. Sızan belgelere göre, CIA bizi akıllı telefonlar ve televizyonlar üzerinden dinliyor.

Kaynaklarının gizliliğini koruyarak hükümetlerin ve diğer organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan, İsveç merkezli bir uluslararası organizasyon Wikileaks, CIA / Central Intelligence Agency)’nin hack’leme ve dinleme konusunda çıtayı iyice yükselttiğini ortaya koydu.

Wikileaks tarafından sızdırılan dosyaların şimdiye kadar en kapsamlı olduğu ifade edilen açıklamada CIA’nın sızma operasyonlarına ait 8 bin 761 belge olduğu açıklandı.

“Vault 7” kod adıyla anılan CIA’in gizli dosyaları içinde, müttefik istihbarat servislerinin WhatsApp, Telegram ve Signal gibi anlık mesajlaşma uygulamalarına sızarak ses ve mesaj trafiğini izleyen uygulamalar, virüsler, trojan’lar, zararlı yazılım içeren uzaktan yönetim sistemleri bulunduğu ortaya çıktı.

Sızdırılan belgelere göre CIA, iPhone ve iPad üzerine çalışan ve telefonunun kamerasına, mikrofonuna ve yazışmalarına girmesini sağlayan özel yöntemler geliştirmiş. Wikileaks’in iddiaları arasında CIA, Samsung’un F8000 model akıllı televizyonuna sızabiliyor. Televizyon kapansa bile, ses ve görüntü kaydedebiliyor.

Dosyaların içeriğini özetlersek belgeler, bugün kullanılan en popüler tüketici elektroniği ürünlerini kontrol altına almasını sağlayacak yazılımlar içeriyor. Uzmanlar tarafından yapılan incelemeler, verilerin doğruluğunu onaylıyor.

Wikileaks sözcüleri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada gelecekte konuyla ilgili yeni veriler yayınlamaya devam edeceklerini eklerken, CIA belgelerde yer alan bilgilerin doğruluna ilişkin yorum yapmayacağını açıkladı.