TEKNOLOJİ

DigitalAge | 13.05.2020 - 10:58

WhatsApp’tan Zoom’a rakip olacak hamle

Geçtiğimiz ay 8 kişiye kadar görüntülü konuşmaya izin veren WhatsApp'in şimdi de 50 kişiye kadar video görüşmeleri yapılmasına izin verebileceği gündemde.

Coronavirus salgını nedeniyle iş dünyasının bir kısmının evden çalışma modeline zorunlu olarak geçmiş olduğu ülkemizde de işlerin online’a taşınması dolayısıyla kaçınılmaz oldu. Çoğumuz için bugünlerde işlerimizi, toplantılarımızı zoom ve benzeri video konferans platformları üzerinden gerçekleştirmek yeni normallerimiz haline gelmiş durumda. Uzaktan çalışmak, toplantı ya da etkinlikleri online platformlarda yapmak herkes için zaman ve enerji tasarrufu demek. Görüntülü görüşme pazarından daha büyük bir pay almak isteyen WhatsApp da, video görüşmeleri için görüntülü konuşmalardaki kişi sayısı sınırını 4 kişiden 8 kişiye yükseltmişti. Birçok kullanıcıyı mutlu eden bu özellik, bir kez daha değişime uğrayabilir.

WABetaInfo’ya göre WhatsApp’a gelecek henüz kodlaması tamamlanmamış olan güncelleme Facebook’un Messenger Rooms uygulaması ile bağlantılı çalışacak. Söz konusu yenilik hayata geçirilirse görüntülü grup görüşmelerindeki kişi sınırı 8 kişiden 50 kişiye yükseltilecek.

WhatsApp’ın 50 kişiye kadar görüntülü görüşme imkanı veren yeni altyapısı hem akıllı telefonlarda hem de bilgisayarlarda kullanılacak. Paylaşılan görsele göre görüşmeye davet edilen kullanıcılar, Messenger Room uygulamasına yönlendirilecek. Bu özelliği kullanmak için bir Facebook hesabına ihtiyaç duyulmayacak.


Facebook’un çatısı altında hizmet veren WhatsApp, yeni projesiyle ilgili olarak henüz bir duyuru yapmış değil. WhatsApp’ın yeni özelliği yayına alınırsa Zoom, Meet, Teams gibi popüler video konferans uygulamaları arasında kendine yer bulmuş olacak.