Skip to main content

Meta, WhatsApp’ın web tarayıcıları üzerinden kullanılmasının yaratabileceği güvenlik sorunlarına karşı bir eklenti yayınladı.

WhatsApp’ın sahibi olan Meta, yayınladığı yeni tarayıcı eklentisi Code Verify ile WhatsApp web üzerinde gerçekleşen konuşmaları daha güvenli kılmayı amaçlıyor. Eklenti, WhatsApp‘ın web versiyonu üzerindeki konuşmaların üzerinde oynanmadığını doğrulamak amacıyla kullanılıyor.

WhatsApp, geçtiğimiz yıl kullanıcılarının hizmete birden fazla cihazdan erişebilmeleri için bir çoklu cihaz betası yayınlamıştı. Bu beta ile WhatsApp’a bilgisayardan ulaşmak için cep telefonunun bağlı olması zorunluluğu ortadan kalkıyor ve hizmete aynı anda, bir telefonun bağlantısı gerekmeksizin dört cihazdan erişilebiliyor. Meta, bu betanın yayınlanmasından sonra insanların WhatsApp’a erişmek için web tarayıcılarını sıklıkla kullanıldıkları ve web tarayıcıdan erişimin, uygulamadan erişimin sağladığı güvenliği sağlamadığı gerekçesiyle güvenlik önemlerini artırma yoluna gitti.

Yayınlanan bu eklenti, iki uçta kontrol sağlıyor. Biri kullanıcının web tarayıcısı, diğer ise güvenilir üçüncü parti Cloudflare olan bu uçlardaki hash kodlarının birbirini tutması halinde bir trafik lambası gibi yeşil ışık veriliyor. Hash kodlarının birbirini tutmaması halinde ise Code Verify eklentisi kullanıcılara sorunu çözmelerinde yardımcı oluyor.

WhatsApp Code Verify

Code Verify eklentisinin mesajlara erişme ve okuma yetkisinin olmadığını söyleyen Meta, bu verilerin Cloudflare’e de gönderilmediğinin altını çiziyor.

Eklentinin kaynak kodlarını GitHub üzerinden paylaşan Meta, diğer web sitelerin de bu güvenlik eklentisinden faydalanabileceklerini söylüyor.

Şimdilik sadece Chrome ve Edge tarayıcıları için yayınlanan Code Verify’ın Firefox versiyonunun yakında kullanıma sunulacağı bilgisi Meta tarafından paylaşılırken; basın bülteninde Safari eklentisine değinilmemesine rağmen GitHub sayfası Safari versiyonunun geliştirildiği bilgisini içeriyor.

Kaynak: WhatsApp’s new browser extension is aimed at making web chats more secure – The Verge