Skip to main content

WhatsApp’ın kurucularından Brian Acton, Facebook’a şirketle birlikte kullanıcıların gizlilik hakkını da sattığını söyledi.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ı 2009 yılında Jan Koum ile birlikte kuran Brian Acton, Forbes’a verdiği röportajda şirketi Facebook‘a satma kararından duyduğu pişmanlığı dile getirdi.

WhatsApp’ı Facebook’a satarken, “kendi kullanıcılarının kişisel gizliliğini de daha büyük bir çıkar için sattığını” itiraf eden Acton, “Bir karar verdim ve anlaşma yaptım. Her gün bunun ağırlığıyla yaşıyorum” dedi.

Bu açıklama, 2017 yılında Facebook’tan ayrılan Acton’ın şirkete yönelik ilk eleştirisi değil. Bu yılın başlarında, Cambridge Analytica skandalıyla başlayan #deleteFacebook (Facebook’u Sil) kampanyasına da tweet atarak destek vermişti.

WhatsApp’ın diğer kurucu ortağı da ayrıldı

Facebook, 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın almıştı. Acton, geçen yıl Facebook’u 850 milyon dolarlık hissesinden vazgeçerek terk etmişti. WhatsApp’ın diğer kurucu ortağı Jan Koum da Ağustos 2018’de şirketten ayrıldı.

Bu hafta başında Instagram’ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger da Facebook’tan ayrılacaklarını açıkladı. Systrom ve Krieger istifalarıyla ilgili bir neden belirtmezken, Wall Street Journal’a göre ayrılık, Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ile yaşadıkları anlaşmazlıklar nedeniyle yaşandı.