Skip to main content

Google, 20. yaşı için özel olarak hazırladığı videoyu YouTube üzerinden yayınladı.

Özel günlerde Doodle hazırlayan Google kendi doğum gününü de unutmadı. Yaş gününü hazırladığı Doodle ile kutlayan Google, 20. yaşını kutluyor. Şirketin resmi doğum günü, Google’ın web sayfasını ilk başlattığı 27 Eylül 1998. Google, bugün 800 milyar doları aşkın bir değere sahip ve her gün yüz milyonlarca kullanıcı Google’da arama yapıyor.

O zamandan bu yana geçen 20 yıl içinde, Google’da çok değişti. Logodaki ana renkler ve arama motorunun adı aynı kalırken, şirket, dünyanın en popüler web postası olan Gmail de dahil olmak üzere bir dizi yeni ürün ekledi.

Temeli 1996 yılında atılan Google, macerasına California’da başladı. Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan iki öğrenci (Larry Page ve Sergey Brin) araştırma projesi olarak başladıkları çalışmalarını, farklı ve kullanıcıya istediğini verecek bir arama motoru yapmak üzerine kurmuşlardı. Hangi sayfanın kaç kez gösterildiğine göre sıralama yapan tipik arama motorları yerine, PageRank teknolojisini kullanan ve böylece her siteyi belirli kriterlere göre değerlendiren bir sistemi esas alan ikili, böylece 1998’de şirket olarak kurulan ve domain adresi satın alınan Google’ın ilk temellerini atmış oldu.

İlk kuruluşu internetin o zamanlar en sık kullanılan kodlama sistemi olan HTML ile yapılan Google, sonrasında içinde pek çok algoritmayı ve sistemi de barındırmaya başladı ve hem daha geniş imkanlara, hem de farklı kodlama sistemlerine ihtiyaç duydu. 2001 yılında ise 1 milyar kullanıcı sayısını aşarak, yıllar önce kırdığı kendi rekorunu bir kez daha egale etti. Sonrasında ise Yahoo gibi piyasa devlerini alt etti ve arama sistemleri içerisinde kullanıcının tercih ettiği bir numaralı site haline geldi.