Skip to main content

WhatsApp, gizlilik özellikleri listesine dinlenince kaybolan sesli mesajları da ekledi.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dinlendikten sonra otomatik olarak kaybolan sesli mesajları tanıttı. WhatsApp’ın Bir Kez Görüntüle özelliği fotoğraflar ve mesajlar için zaten mevcuttu, şimdi ise sesli mesajları da kapsayacak şekilde genişletildi.

WhatsApp konuyla ilgili açıklamasında, kaybolan sesli mesajlar özelliği sayesinde kullanıcıların kredi kartı bilgilerini bir arkadaşına okurken ya da bir sürpriz planlarken artık sesli mesaj yoluyla hassas bilgileri de gönül rahatlığıyla paylaşabileceğini belirtiyor.

WhatsApp’ın açıklamasına göre bir kez görüntülendikten sonra kaybolacak sesli mesajlar, tıpkı fotoğraflarda olduğu gibi “tek seferlik” simgesiyle işaretlenecek ve sadece bir kez oynatılabilecek. Böylece karşı taraf sesli mesajın türünü anlamış olacak.

WhatsApp, tüm kişisel mesajlarda olduğu gibi, sesli mesajların da varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeyle korunduğunu belirtiyor. Bir kez görüntülendikten sonra kaybolacak sesli mesajlar önümüzdeki günlerde tüm dünyada kademeli olarak kullanıma sunulacak.

Bir kez görüntülendikten sonra kaybolan sesli mesajlar nasıl gönderilir?

WhatsApp’ın Yardım Merkezi’nde paylaşılan bilgilere göre, bir kez görüntülendikten sonra kaybolan sesli mesajlar göndermek oldukça basit:

  • Bireysel bir sohbeti veya bir grup sohbetini açın,
  • Kaydı kilitlemek için simgeyi yukarı kaydırın,
  • Kayıt simgesini basılı tutun,
  • “Tek seferlik” simgesine dokunun,
  • Simgenin yeşile dönmesi, bir kez görüntüleme modunda olduğunuz anlamına gelir,
  • Son olarak “Gönder” simgesine dokunun.

Bir kez görüntülendikten sonra kaybolacak şekilde gönderilen fotoğraf, video veya sesli mesajların daha sonra tekrar görüntülenemeyeceğini hatırlatalım. Ayrıca bir kez görüntülendikten sonra kaybolan fotoğraf, video veya sesli mesajların gönderildikten sonraki 14 gün içinde açılması gerektiğini belirtmekte fayda var. Aksi takdirde, ilgili medya veya sesli mesaj süresi dolduğu için sohbetten siliniyor.

Son olarak “Medyayı bir kez görüntüle” özelliği etkinken gönderilen veya alınan fotoğraf, video ya da sesli mesajların başka kişilere iletilemiyor, kaydedilemiyor, paylaşılamıyor ve bu içeriklere yıldız eklenemiyor.

Kaynak: Voice Messages Just Got More Private – WhatsApp