Skip to main content

WhatsApp’a madde işaretleri, numaralı listeler, blok alıntılar ve satır içi kod olmak üzere dört yeni biçimlendirme seçeneği geldi.

Sosyal medya uzmanı Matt Navara’nın Threads paylaşımına göre; WhatsApp, kullanıcıların daha etkili iletişim kurmasına yardımcı olmak için dört yeni metin biçimlendirme seçeneği ekledi.

 

Paylaşan: @mattnavarra
Threads’de gör

 

Dün itibarıyla kullanıma sunulan madde işaretleri, numaralı listeler, blok alıntılar ve satır içi kod özellikleri ile iletişim daha kolay hale gelecek.

Bu yeni biçimlendirme seçenekleri bir süredir geliştirilme aşamasındaydı ancak artık Kanal desteğinin yanı sıra Android, iOS, Web ve Mac’te kullanılabilir hale geldi.

Kalın, italik, üstü çizili ve tek aralıklı formatlarına katılan yeni biçimlendirme seçeneklerinin nasıl kullanılacağına gelin kısaca bir göz atalım:

  • Madde İşaretli Listeler: Artık mesajlarınızı alışveriş listesi gibi madde işareti ekleyerek yazabilirsiniz. Metninizin başında bir “-” sembolü ve ardından bir boşluk koymanız yeterli. Bu özellik sayesinde mesajlarınız daha düzenli görünecek ve okunması kolaylaşacak.
  • Numaralı Listeler: Bu da madde işaretli listelerin numaralı versiyonu. Bir şeyi belirli bir sıraya göre yazmanız gerektiğinde, yalnızca sayılardan oluşan başka bir listeleme biçimi. Bu biçimi kullanmak için yapmanız gereken; bir veya iki rakamı, ardından bir nokta ve bir boşluk eklemek. Örneğin “1. ”
  • Blok Alıntılar: Kullanıcılar, belirli bir metni vurgulamak ve daha uzun mesajlarda öne çıkmasını sağlamak için blok alıntı metni oluşturabilir. Bu seçeneği kullanmak için vurgulanması istenen metnin önüne “>” sembolü ve bir boşluk koyularak blok alıntı oluşturabilir.
  • Satır İçi Kod: Özellikle kod yazanlar için işe yarar bir seçenek olmasının yanında metnin belirli bir yerinin vurgulanması için de kullanılır. Kullanıcılar, metni “`” işaretleri arasına alarak bu seçeneği etkinleştirebilir.

Kaynak: WhatsApp adds new text formatting options to improve messaging – The Verge