Skip to main content

WhatsApp, “Bilinmeyen kullanıcıları sessize al” ve “Gizlilik kontrolü” olmak üzere yeni gizlilik özelliklerini kullanıma sundu.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları otomatik olarak sessize almak için “Bilinmeyen kullanıcıları sessize al” adlı yeni bir özellik tanıttı. Bu özellikle birlikte “Gizlilik kontrolü” özelliğini de duyuran CEO Mark Zuckerberg, “Artık daha fazla gizlilik ve kontrol için WhatsApp’ta bilinmeyen kişilerden gelen aramaları otomatik olarak sessize alabilirsiniz” dedi.

Kullanıcıların bu özelliği etkinleştirmesi için Ayarlar > Gizlilik > Aramalar’a gidip “Bilinmeyen kullanıcıları sessize al” seçeneğini seçmesi yeterli.

WhatsApp’ın yaptığı açıklamaya göre, “Bilinmeyen kullanıcıları sessize al” özelliği, gelen aramaların üzerinde kullanıcılara daha fazla gizlilik ve kontrol sunmak için tasarlandı. Şirket açıklamasında, bilinmeyen numaralardan gelen aramaların otomatik olarak sessize alınacağını ancak bildirimlerde ve uygulamanın arama listesinde görüneceğini söyledi.

Bilinmeyen numaradan bir arama geldiğinde, telefonun “bilinmeyen numara sessize alındı” mesajıyla birlikte numarayı göstereceğini de belirtelim.

WhatsApp’ın kullanıma sunduğu bir diğer özellik olan “Gizlilik kontrolü” de uygulamanın Gizlilik sekmesinin en üstünde yer alıyor. Kullanıcılar “Kontrolü Başlat”a tıkladığında;

  • Sizinle kimlerin iletişime geçebileceğini seçin
  • Kişisel bilgilerinizi kontrol edin
  • Sohbetlerinizin gizliliğini artırın ve
  • Hesabınızın güvenliğini artırın

gibi adımlar görüyor. Buradan mesajların, aramaların ve kişisel bilgilerin güvenliğini artıran birden çok gizlilik katmanına göz atabiliyor. Kullanıcılar bu süreçte iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ayarları değiştirebilir, onları gruplara kimlerin ekleyebileceğine karar verebilir, kaybolan mesajlar için varsayılan bir zamanlayıcı ayarlayabilir ve profil resimlerini kimlerin görebileceğini kontrol edebilir.

Kaynak: WhatsApp introduces feature to automatically silence call from unknown numbers – TechCrunch