SOSYAL AĞLAR

Burcu Şahin | 24.02.2017 - 11:44

WhatsApp’a beklenen hikayeler özelliği aktifleşti!

Merakla beklenen hikaye özelliği sonunda WhatsApp'a geldi. Peki WhatsApp hikaye özelliği nasıl kullanılıyor?

Facebook, Snapchat’in sevilen özelliği Hikayeler’i, Instagram’dan sonra WhatsApp’a da ekledi. Facebook‘un tüm uygulamaları birbir Snapchat‘e benzemeye başlıyor. Artık WhatsApp üzerinden görüntüleri ve videoları arkadaş ve WhatsApp rehberi ile paylaşmak mümkün. Paylaşımlar diğer uygulamalarda olduğu gibi 24 saat içinde silinen fotoğraf, video ve GIF’ler kullanılabiliyor. WhatsApp Status ile gelen özellikle kullanıcılar gönderilerini sadece paylaşmak istedikleri kişilerle paylaşabilecek. Eskiden yalnızca düz yazı veya emoji’ler kullanılabilen Status yani Durum bölümü, fotoğraflar ve yazılarla hikayenizi paylaşabileceğiniz süreli bir alana dönüşüyor. Son olarak da bu özellik “görüldü” sayacına sahip.

WhatsApp hikaye özelliği nasıl kullanılıyor?
WhatsApp uygulaması içerisinde, “Durum” sekmesine tıkladıktan sonra, sol tarafta yer alan ufak kamera ikonun tıklayıp fotoğraf veya video paylaşılabiliyor. Sohbetlerin yanında yer alan ‘Durum’ alanına geldiğinizde ise sizin ve arkadaşlarınızın hikayelerini/durumlarını görebilir ve mesaj gönderebilirsiniz.

WhatsApp’ın blog sayfasında, yeni güncelleme şöyle duyuruldu:

“Sadece sekiz yıl önce, 2009 yılı Şubat ayında, WhatsApp’ı oluşturacak olan ilk kod satırlarını yazmaya başladık. Projenin arkasındaki asıl fikir, arkadaşlarınız ve diğer tanıdıklara ne alemde olduğunuzu haber verebileceğiniz bir uygulama oluşturmaktı. Bu, mesajlaşma özelliğini eklemeden aylar önceydi. Uygulamamızın ilk sürümü şöyle görünüyordu:

2009’un yaz aylarında mesajlaşmayı ekledikten sonra bile, WhatsApp’ta temel “sadece yazı” durum işlevselliğini koruduk. Her yıl, Brian ve ben çalışacağımız projeleri planlarken, her zaman bu orijinal “sadece yazı” durum özelliğini iyileştirme ve geliştirme konusunda konuştuk.

Tesadüfen WhatsApp’ın sekizinci doğum günü olan 24 Şubat’a denk gelecek şekilde, durum özelliğini yeniden tasarladığımızı duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bugünden başlayarak durum özelliğinin yeni güncellemesini sizlere sunmaya başlıyoruz.

Bu güncelleme ile görüntüleri ve videoları arkadaşlarınızla ve WhatsApp’taki kişilerinize kolay ve güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Evet, durum güncellemeleriniz bile uçtan uca şifrelenmiştir.

Tıpkı sekiz yıl önce WhatsApp’ın ilk zamanları gibi, bu yeni ve geliştirilmiş durum özelliği, WhatsApp kullanan arkadaşlarınızı eğlenceli ve basit bir şekilde kolayca güncel tutmanızı sağlayacak. Tüm WhatsApp ekibi olarak, beğeneceğinizi umarız!”