TEKNOLOJİ

DigitalAge | 19.06.2015 - 10:46

WhatsApp, veri güvenliği testinden kaldı, ancak Apple geçti

WhatsApp, EFF’nin yıllık veri güvenliği testinden kalırken; Apple ve Dropbox, testi başarıyla tamamladı

WhatsApp, Electronic Freedom Foundation’un (EFF) yıllık düzenlediği “Who’s Got Your Back” raporunda en düşük puanı aldı. Yıllık yayımlanan rapor, gizlilik endişeleri ve devletlerin veri almak adına taleplerine yakından bakıyor.

Gözetilen beş kriter şöyle sıralanıyor:

  • Pazarın kabul ettiği adımları takip etme
  • Kullanıcılara devletlerin veri talepleri hakkında bilgilendirme
  • Veri toplama üzerine politikalara sahip olma
  • Devletlerin içerik kaldırma taleplerini ortaya çıkarma
  • Kullanıcı taraftarı kamu politikası: Yasadışı durumlara karşı çıkma


Facebook bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulaması ise sıralamada tek yıldız alan firma oldu.

Online özgürlük ve gizlilik savunucusu grubu, WhatsApp’ın yasa uygulayıcı makamlara içerik sağlamadan önce herhangi bir yetkilendirme istemediğini belirtiyor. Bunun yanında gelen talepler doğrultusunda mesajlaşma uygulamasının transparanlık raporu veya kılavuzu yayımlamadığı görüşünü taşıyor.

Diğer yandan WhatsApp, kullanıcılarına devletlerin veri taleplerine ilişkin bilgilendirme yapacağı sözünü vermiyor. Rapor, mesajlaşma uygulamasını, (örneğin hesaplar kapatıldığında) veri toplama politikaları veya içerik kaldırma talepleri hakkında herhangi bir bilgilendirme yapmadığı konusunda eleştiriyor.

WhatsApp’ın tek yıldız aldığı nokta ise Facebook’un herkese açık olarak sunduğu, devletin yasa uygulayıcıları tarafından sömürülebilecek, yasadışı atılacak adımlara karşı durduğu politikası.

Adobe, Apple ve Dropbox‘ın yanı sıra Wikimedia, WordPress ve Yahoo rapora göre beş yıldızı alanlardan.

Facebook ise dört yıldızı elinde bulunduruyor. Beş yıldız üzerinden yapılan değerlendirmede bir yıldızı devletlerin içerik kaldırma taleplerini açığa çıkardığı için kaybetmiş durumda.

Tüm tabloya şuradan ulaşabilirsiniz.