POPÜLER

DigitalAge | 19.06.2015 - 13:25

Türkiye’de 90 bin siteye erişim yasağı var

Yaman Akdeniz, internet yasaklarını anlattığı derste Türkiye’de 90 bin siteye erişim yasağı olduğu bilgisini verdi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Profesörü Yaman Akdeniz, ABD Columbia Üniversitesi’nden gelen 30 kişilik öğrenci grubuna verdiği özel derste, internet yasaklarını anlattı. Akdeniz, halihazırda Türkiye’de 90 bin* siteye erişim yasağı olduğu bilgisini paylaştı.

Türk interneti de Türk kahvesi gibi

Öğrencilere, internet yasaklarını örnekler eşliğinde anlatan Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “Türk interneti de Türk kahvesi gibi biraz farklı. Türkiye’deki sansür, ağırlıklı olarak erişim engelleme, filtreleme ve yargılama şeklinde uygulanıyor. Buna Türk Kontrol Modeli deniyor. Bu modelde, çeşitli yasalar nedeniyle başta sosyal medya kanalları olmak üzere haber ve medya sitelerine erişim engelleniyor. Erişime kapatılan özellikle sosyal medya kanalları ise kullanıcıları kaybetmemek için yasakları direkt uyguluyor” şeklinde konuştu.

Uygulanan yasaklarla bireysel olarak da mücadele ettiğinin altını çizen ve yasaklara ilişkin çarpıcı rakamlar paylaşan Akdeniz, “Türkiye’de hali hazırda 90 bin siteye erişim yasağı var. Güncel rakamlara göre Ağustos 2014 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında internet sansürü ile ilgili yaklaşık 3 bin karar verildi. Bu kararlarla 20 bin internet adresi bloke edildi. Kararların 700’ü Twitter, 500’ü Facebook, 200’ü de YouTube ile ilgiliydi” şeklinde konuştu.

Akdeniz, “Anayasa mahkemesinin Twitter ve YouTube kararlarına rağmen erişim engellemeleri ve uygulanan sansürün artmaya devam ettiği bilgisini verdi.

*Engelli Web internet sitesine göre; Türkiye’de erişime engelli internet sitesi 81 bin 329 adet.

Fotoğraf: Shutterstock