Skip to main content

“Üçüncü parti sohbetler” adı verilen yeni bölüm, kullanıcıların WhatsApp harici uygulamalardan gelen mesajlara ulaşmalarını sağlayacak.

WhatsApp’ın 2.23.19.8 kodlu Android beta sürümü, Meta’nın Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası’na uyum sağlamak için yeni bir özellik üzerinde çalıştığını gözler önüne serdi.

Bilindiği gibi, Avrupa Birliği, Dijital Pazarlar Yasası’nı büyük teknoloji şirketleri için zorunlu tutuyor. Bunları “eşik bekçisi” olarak adlandıran AB, geçen hafta ise Dijital Pazarlar Yasası’ndan etkilenecek teknoloji şirketlerini açıklamıştı.

Aralarında Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta ve Microsoft’un yer aldığı 6 eşik bekçisinden biri olan Meta da, mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta bu kapsamda yeni bir özelliği test etmeye başladı.

WABetaInfo’nun haberine göre, WhatsApp’ın dün yayımlanan son Android beta sürümünde “üçüncü parti sohbetler” adı verilen yeni bir bölüm yer alıyor. Bu bölüm, kullanıcıların WhatsApp harici uygulamalardan gelen mesajlara ulaşmalarını sağlayacak. Yani diğer mesajlaşma uygulamalarını kullanan kişiler de WhatsApp’ı kurup uygulamaya kaydolmaya gerek kalmadan WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilecek.

Özelliğin ne zaman ve nasıl çalışacağına dair bir bilgi vermeyen WABetaInfo’nun X paylaşımına göre; WhatsApp, yeni AB düzenlemelerine uyum sağlamaya çalışıyor ve bu özellik, uygulamanın gelecekteki bir güncellemesinde mevcut olacak.

Kaynak: WhatsApp is working on cross-platform messaging – The Verge