Skip to main content

Android kullanıcıları artık, şifre yazmak yerine geçiş anahtarı kullanarak WhatsApp hesaplarına güvenli bir şekilde giriş yapabilecek.

Android kullanıcıları WhatsApp’ta SMS’le gelen iki adımlı doğrulamaya veda edebilir. Meta’nın sahip olduğu şirket, X paylaşımında tüm Android kullanıcılarına şifresiz geçiş anahtarı özelliğini sunacağını duyurdu.

Yeni güvenlik seçeneği, WhatsApp kullanıcılarının hesaplarının kilidini açmak ve hesaplarına erişmek için cihazlarının yüz, parmak izi veya PIN güvenliğini kullanmasına olanak tanıyor.

Daha önce WhatsApp tarafından beta kanalında test edilen ve Android kullanıcılarına sunulacak geçiş anahtarı özelliğinin iOS’a gelip gelmeyeceğine ilişkin henüz bir bilgi olmasa da, Android desteği önümüzdeki haftalar ve aylarda kullanıma sunulacak.

WhatsApp’a geçiş anahtarı desteğinin eklenmesi sayesinde, kullanıcılar veri ihlali durumunda çalınabilecek veya kimlik avı yoluyla ele geçirilebilecek bir parolayı ezberlemek zorunda kalmayacak. Bu, WhatsApp’ın 2 milyardan fazla kullanıcısının tüm dijital tehditlere karşı tamamen korunduğu anlamına gelmiyor. Ancak hem zaten iyi şifre alışkanlıklarına sahip olanlar hem de şifrelerini hâlâ “12345” olarak ayarlayanlar için işleri daha kolay ve daha güvenli hale getireceğini söyleyebiliriz.

Kaynak: WhatsApp turns on passwordless logins with passkeys for Android users – The Verge