Skip to main content

Koreli bir film yapımcısı, son çalışmasıyla Wes Anderson’un filmlerinde simetriyi kullandığını ortaya koyuyor.

Koreli film yapımcısı Kogonada, sinemanın en iyi yönetmenlerinin görsel takıntıları hakkında yerinde gözlemleri bulunuyor.

Son çalışmasında ise Wes Anderson’u ele alıyor. Yaklaşık iki dakikalık videoda Anderson’un mükemmel simetri anlayışını görebilirsiniz. Oldukça ses getiren Rushmore’dan stop motion animasyon filmi The Fantastic Mr Fox’a, en son filmi The Grand Budapest Hotel’e Anderson filmlerinde yer alan unsurları, ön planda olanı ortaya gelecek şekilde düzenliyor.

Film okullarında yönetmenlere abartılı göründüğü için simetriden kaçınmaları yönünde bir eğitim veriliyor. Asimetrik olarak çerçevelendirilen çekimin doğal bir görsel canlılığı bulunuyor. Ayrıca bir sonraki kareye geçişte yapılan düzenleme daha kusursuz bir hale geliyor.

Eğer siz de Anderson’un herhangi bir filmini izlediyseniz, yönetmenin abartılı olarak (stagey) görünmek konusunda bir endişesi bulunmadığını anlarsınız. Anderson, bunun yerine kendi ilginç görsel stilini geliştirdi. (Filmlerinden kareleri görünce Anderson’un olduğunu tahmin edersiniz)

İki yıl önce ise Kogonada, Anderson’un filmlerinde yer verdiği yukarıdan çekimlerini bir araya getirmişti.

Kaynak: Open Culture