Skip to main content

watchOS 7 ile Apple Watch’a kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor.

Apple, Apple Wath’a gelişmiş özelleştirme araçlarının yanı sıra yeni  sağlık ve fitness özellikleri ekleyen watchOS 7’nin tanıtımını yaptı. Paylaşılabilen ve keşfedilebilen saat kadranı konfigürasyonlarıyla kişiselleştirme yeni bir seviyeye taşınırken uyku izleme, otomatik el yıkama algılama, dansın da içinde bulunduğu ek antrenman türleri ve yeni bir işitme sağlığı özelliği gibi yenilikler kullanıcıların genel sağlık durumunu daha iyi yansıtmaya olanak veriyor.

Kadranlar ve paylaşma

Apple, her güncellemede olduğu gibi watchOS 7 ile birlikte de yeni kadranlar getriyor. En büyük yeniliklerden biri de özelleştirme konusunda oluyor. Kadran paylaşma özelliği ile artık kullanıcılar, kendi özelleştirdikleri kadran tasarımlarını başkaları ile paylaşabilecekler.Apple’ın Face Sharing adını verdiği özellik kapsamında komplikasyonlar da dahil olmak üzere dilerseniz 3. parti uygulamalardan dilerseniz, Mesajlar, Mail ve App Store üzerinden ya da sosyal medyadan beğendiğiniz kişiselleştirilmiş kadranları, sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz.

Uyku

Apple Watch, watchOS 7 ile kullanıcıların istedikleri kadar uyuyabilmelerine, zamanında yatmalarına ve uyku hedeflerine ulaşmak için bir uyku öncesi rutini oluşturmalarına yardımcı olan uyku takibi özelliklerine sahip. Apple Watch, ivmeölçer aracılığıyla uyku sırasındaki solunuma işaret eden mikro hareketleri algılayarak kullanıcının ne zaman uykuda olduğunu ve her gece ne kadar uyuduğunu akıllı bir şekilde kaydediyor. Kullanıcı, sabah olduğunda gece nasıl uyuduğunun uyku ve uyanıklık dönemlerini de içeren bir görselleştirmesini görebiliyor. Ayrıca haftalık uyku trendlerini gösteren bir grafik de sunuluyor.

Otomatik el yıkama algılama

Covid salgının etkisinde watchOS 7 ile gelen ilgi çekici bir diğer özellik ise el yıkama uyarısı. Bundan böyle elinizi yıkarken, Apple Watch, su seslerini ve el hareketlerini algılayarak elinizi ne kadar zamandır yıkadığınızı belirtebilecek. Geri sayım eşliğinde gerçekleşen 20 saniye sonrasında ise size “Aferin” demeyi ihmal etmeyecek.Kullanıcıların, elini yıkamayı erken bırakması halinde cihazın onları uyaracağını belirtelim. Apple Watch ayrıca kullanıcıya eve döndüğünde ellerini yıkamasını hatırlatacak.

Antrenman türleri ve fitness uygulaması

Antrenman uygulaması Apple Watch’taki en popüler uygulamalardan biri ve watchOS 7 ile birlikte bu uygulamaya güçlü kalp atış hızı ve özel olarak geliştirilmiş hareket algoritmalarıyla desteklenen dört heyecan verici yeni egzersiz türü ekleniyor. Core Training, Dans, Functional Strength Training ve Soğuma. Apple Watch, Dans için harcanan kalorileri doğru bir şekilde yakalamak için gelişmiş sensör füzyonu kullanarak kalp atış hızı sensöründen gelen verilerle ivmeölçer ve jiroskoptan gelen verileri bir araya getiriyor. İvmeölçer ve jiroskop girdileri, dansa özel farklı vücut-kol hareketlerini ölçmenin benzersiz güçlüklerini aşmaya yardımcı oluyor. Bu antrenman türü, egzersiz olarak dört popüler dans türüyle incelendi ve test edildi: Bollywood, kardiyo dansı, hip-hop ve Latin dansı.

Diğer watchOS 7 Güncellemeleri

  • Bisiklet için yol tarifleri şimdi doğrudan bileğinizde sunuluyor ve bu da bisikletle bir yere giderken daha da fazla kullanım kolaylığı sağlıyor. Yol tarifleri büyük ve kolay okunabilir şekilde bileğinizde beliriyor ve zaman kazanmak için inip bisikletinizle yürümeniz veya merdiven çıkmanız gerektiğinde Harita size bildirimde bulunuyor. Kullanıcı dik yokuşlar içermeyen, varış noktasına en hızlı ulaştıran veya en dolambaçsız yoldan götüren rotayı seçebiliyor.
  • Kullanıcılar birçok dilde bileklerinden çeviri almak için Siri’yi kullanabiliyor. Mesajlar ve diğer içerikler dikte edilirken daha fazla hız ve güvenilirlik sağlamak için dikteler Neural Engine’in gücü ile aygıt üzerinde işleniyor ve Apple Watch şimdi Siri ile Mesajları Seslendir özelliğini de destekliyor. Kestirmeler uygulaması şimdi bir komplikasyon olarak Apple Watch’ta da sunuluyor.
  • Geliştiriciler SwiftUI ile grafik komplikasyonlar oluşturabiliyor ve Xcode Previews gibi yeni geliştirici araçları işlerini daha da kolaylaştırıyor.
  • Özgün özellikler için yeni komplikasyonlar: Kamera Kumandası, Uyku ve Kestirmeler.
  • Sağlık uygulamasındaki yeni Mobility Metrics (Hareket Metrikleri) şunları içeriyor: düşük aralıklı kardiyo fitness, yürüme hızı, merdiven inme hızı, merdiven çıkma hızı, altı dakikalık yürüme mesafesi, çift destek süresi, adım uzunluğu ve asimetri. Bu metrikler klinik topluluğu için yaşlanmakta olan hastaların ne derecede güvenli ve kolay bir şekilde hareket edebildiğinin izlenmesi açısından önem taşıyor.