GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 10.06.2022 - 16:58

Warren Buffett’in oğlundan Zelenski’ye yardım teklifi

Milyarder yatırımcı Warren Buffett’in oğlu Howard Buffett, Kiev’e giderek Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüştü; Ukrayna’nın yeniden inşası için destek teklifinde bulundu.

An itibarıyla yaklaşık 109 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişisi konumunda bulunan Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett’in oğlu Howard Buffett, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile buluşmak üzere Kiev’e gitti. Buffett, Rusya’nın Şubat ayında başlattığı saldırı ve işgal girişiminin ardından büyük yaralar alan Ukrayna’nın yeniden inşası için Zelenski’ye destek teklifinde bulundu.

Zelenski, Buffett’i Odessa kentinin sulama sisteminin yenilenmesi, yerinden edilen vatandaşlara yardım, mayınların temizlenmesi ve okullarda çocuklara verilen yemeklerde bir düzenlemeye gidilmesi konularında görüşmeye çağırdığını paylaştığı bir tweet ile açıkladı.

Howard G. Buffett Derneği Başkanı ve Macon County’nin eski polis şefi olan Howard Buffett, Zelenski’ye şerif rozetini hediye etti.

Warren Buffett, sahibi olduğu Berkshire Hathaway’in hissedarlarını ve yatırımcılarını kızdırmamak adına çeşitli konularda konuşmayacağını açıklamış, Rusya ile Ukrayna arasında süren çekişme ve ardından başlayan savaşın da bu konular arasında olduğunu duyurmuştu. Ek olarak, Rusya ile ilişkili şirketlere yatırım yapmayacağını da açıklayan Buffett’in oğlu ise savaş ve Ukrayna’nın durumu ile bizzat ilgileniyor gibi görünüyor. Oğul Buffett’in yönetiminde olan Howard G. Buffett Derneği’nin 2020 yılının sonunda toplam değeri 529 milyon doları bulan varlıklara sahip olduğu, direkt ve dolaylı insani yardım konuları ile ilgili çalışmalar yürüttüğü ve kaynaklarının çoğunun Berkshire Hathaway’in yatırımlarından oluştuğu biliniyor.

Kaynak: Warren Buffett’s son met Zelenskyy in Kyiv this week — and offered to help rebuild Ukraine and support its people – Business Insider