TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 07.03.2017 - 15:30

Volkswagen “tekerlekli oturma odası” Sedric’i tanıttı

Otomotivin lider markalarından Volkswagen, Siri benzeri sesli asistanı ve dev bir ekranı olan sürücüsüz araç konsepti Sedric’i, Cenevre Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkardı.

Firmanın “tekerlekler üstündeki konforlu oturma odası” sözleriyle tanıttığı ve Sedric adını verdiği dört kişilik araçta Apple’ın Siri‘si gibi bir sesli asistan ve televizyon işlevi gören dev bir ekran bulunuyor. Öte yandan; araçta sürücü koltuğu, pedal ve direksiyon yer almıyor.

Alman otomotiv firmasının açıklamasına göre, tamamen elektrikli, yüzde 100 bağlantılı ve tamamen otonom olan Sedric; çocukları okula götürecek, anne-babalarını işe bırakacak, kendi kendine park yeri arayıp bulabilecek, verilen alışveriş siparişlerini toplayacak, misafirlerinizi istenen yerlerden alacak. Sedric‘in tüm bunları otomatik olarak ve güvenilir bir biçimde; ses komutu veya akıllı telefon uygulaması aracılığıyla gerçekleştireceği belirtiliyor.

Araçta havayı temizleyen bitkiler bulunuyor

Volkswagen’in yeni aracı, kullanıcıları tanıyarak kapıları otomatik olarak açma yeteneğine, içeri girip oturanlarla konuşan bir sanal asistana ve artırılmış gerçeklik teknolojisi sunan, kokpit ve direksiyon yerine yerleştirilmiş çok büyük bir ekrana sahip. Aracın içinde ayrıca, havayı temizleyen bitkiler de bulunuyor.

Çıkış tarihi veya fiyatıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmayan Sedric, şimdilik sadece bir konsept tasarım. 5’inci seviye otonom sürüş için hayata geçirilen tasarımın seri üretiminin olup olmayacağı hakkında bir açıklama yapılmadı.