Skip to main content

İngiliz telekom devi Vodafone’un, Verizon Wireless’taki hissesini 135 milyar dolara satabileceği konuşuluyor.  Telegraph’ın haberine göre; Vodafone ABD’deki tüm hissesini 135 milyar dolara satmaya hazırlanıyor.  Vodafone ile Verizon, ABD’nin en büyük…

İngiliz telekom devi Vodafone’un, Verizon Wireless’taki hissesini 135 milyar dolara satabileceği konuşuluyor. 

Telegraph’ın haberine göre; Vodafone ABD’deki tüm hissesini 135 milyar dolara satmaya hazırlanıyor. 
Vodafone ile Verizon, ABD’nin en büyük cep telefonu operatöründe yer alan yüzde 45’lik hissesi konusunda gizli görüşmeler içinde. Düşünülen seçenekler iki telekom devinin birleşmesinden Verizon Wireless girişiminde Vodafone’un hissesinin bir kısmının satışına kadar değişiyor. 
The Sunday Times’ta yer alan haber ise Vodafone’un Amerika’dan ayrılacağı yönünde. 
Telegraph’ın haberine göre; 135 milyar dolarlık hisse satışının tüm zamanların en büyük satın alma işlemi olması bekleniyor. AOL’un 2001 yılında Time Warner’ı 164 milyar dolara satın alması tüm zamanların en büyük şirket birleşmesi olmuştu.
Verizon Wireless’ın bu yıl 34 milyar dolar değerinde kar yapması tahmin ediliyor. Bu durumda şirket 240 ila 300 milyar dolar arasında değişen bir değere sahip olup, Vodafone hisseleri ise 135 milyar dolar civarında değer kazanabilir. 
Verizon’la muhtemel birleşme ya da ortak girişimi satışı çok sayıda spekülasyona neden oldu. Vodafone ise konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.