Skip to main content

Altı saniyelik video paylaşım video paylaşım platformu kurucularından Colin Kroll evinde ölü bulundu.

Bir dönemin en popüler video paylaşım platformlarından Vine‘ın yaratıcılarından Colin Kroll, evinde ölü bulundu. 34 yaşındaki Kroll’un New York’taki dairesinde ölü bulunduğu açıklandı. Ölüm nedenine dair açıklama yapılmazken, New York Times gazetesi Kroll’un aşırı dozda uyuşturucudan öldüğü iddiasına yer verdi. Kroll ayrıca cep telefonundan bilgi yarışması uygulaması HQ Trivia’nın da kurucu ortakları arasındaydı.

Twitter 30 milyon dolara satın almıştı
Hatırlanacağı üzere, Vine Haziran 2012’de kuruldu. Dom Hofmann, Rus Yusupov ve Colin Kroll tarafından hayata geçirilen girişimi Ekim 2012’de Twitter 30 milyon dolar satın aldı. Vine kullanıcıları, uygulama içi kamerayla kayıt yaparken kısa video kliplerini yaklaşık altı saniyeye kadar kayıt yapabiliyorlardı. Kamera, yalnızca dokunulduğunda kayıttaydı, böylece kullanıcıların anında düzenlemesine ya da hareket efektleri durdurmasına olanak sağlandı. Uygulamaya Temmuz 2013’te ilave özellik eklendi: Bunlar, kamera, yöneticili kanallar (temalı alanlar ve eğilimli konular / kullanıcılar dahil) için şebeke ve hayalet görüntü araçlarını, kişisel bir akışta videoları “gözden geçirme” yeteneği ve korumalı yayınları kapsıyordu.

Vine 2016’da kapandı
Twitter, Ekim 2016’da Vine’ın mobil uygulamasını kaldıracağını duyurdu. Ocak 2017’de ise Twitter, tüm Vine videolarının bir internet arşivi başlatarak insanların daha önce çekilmiş Vine videolarını izlemelerine devam etmelerini sağladı. İlk açıldığında sadece 72 kullanıcısı olan Vine, kapandığı dönemde 30 milyondan fazla kullanıcısı vardı. Vine’da ilk video ise kuruculardan Rus Yupurov’un skateboard kullanırken paylaştığı video idi.