Skip to main content

OnLive adlı şirket, yüksek çözünürlü video oyunlarını, 8 Aralık Perşembe gününden itibaren, Apple iPhone, iPad, Amazon Kindle Fire ve Android yazılımı ile işleyen diğer cihazlara getirmeye başladı. Eskiden oldukça yüksek…OnLive adlı şirket, yüksek çözünürlü video oyunlarını, 8 Aralık Perşembe gününden itibaren, Apple iPhone, iPad, Amazon Kindle Fire ve Android yazılımı ile işleyen diğer cihazlara getirmeye başladı.

Eskiden oldukça yüksek güç ile çalışan, masaüstü bilgisayarlar gerektiren video oyunları, bulut bilişimi sayesinde artık cep telefonu ve iPad’lerden oynanabilicek. OnLive, tüm oyunlarını, veri merkezlerindeki güçlü serverlarından, bulut bilişimi yoluyla internetten dağıtıyor. 

OnLive’ın CEO ve kurucusu Steve Perlman, Seattle’da uygulamayı canlı olarak izleyicilerine sundu. L.A. Noire ve Unreal Tournament 3 gibi bilinen oyunları iPad, Kindle Fire ve Android telefonlarda oynayan Perlman’ı izleyen analistler arasında yer alan Richard Doherty, “bu tabletlerden alabildiği performans inanılmaz” diyerek şaşkınlığını ifade etti.

Buna rağmen bazı kişiler bu yeni uygulamanın ne kadar tutacağı ile ilgili şüphe duyuyor. Wedbush Securities’ten Micheal Pachter’a göre bulut bilişimi, ciddi video oynayıcılarını bu alana çekmek için henüz çok yeni bir uygulama. Bunun yanısıra internet bağlantıları her yerde bu bilişimi destekleyecek hızda değil.

Bulut bilişiminin gelişimi, yeni cihazı Wii U’yu gelecek sene piyasaya sunmaya hazırlanan Nintendo ve diğer oyun cihazı üreticileri için iyi haber olmayabilir. Ürünlerinin oyun sektöründrse değişiklikler yaratacağını iddia eden Perlman’un tahminleri gerçek olursa, şirketler milyarlarca dolar kaybetme riskiyle karşı karşıya olabilirler.

Siz bulut bilişimi aracılığıyla video oyunu oynamaya ne diyorsunuz? Ciddi bir oyuncuysanız (veya olsaydınız) bu sisteme güvenir miydiniz?