Skip to main content

7,8,9 Aralık tarihlerinde Fransa’da gerçekleşen LeWeb 2011’in istatistiklerine göre, sosyal medyada ilk günün en çok konuşulan ismi, iPad’den canlı olarak seyircilerine Steve Jobs protresi çizen Karl Lagerfeld oldu. LeWeb 2011…


7,8,9 Aralık tarihlerinde Fransa’da gerçekleşen LeWeb 2011’in istatistiklerine göre, sosyal medyada ilk günün en çok konuşulan ismi, iPad’den canlı olarak seyircilerine Steve Jobs protresi çizen Karl Lagerfeld oldu.

LeWeb 2011 konferansının ilk günü geride kaldı. İlk gün ile ilgili yayınlanan sosyal medya ağları  istatistikleri, en çok bahsedilen üç ismin; Karl Lagerfeld (2.239 kere) , Eric Schmidt (1.883 kere) ve Joanna Shields (402 kere) olduğunu ortaya koydu.

Karl Lagerfeld, konferansın en çok beklenen ismi olarak, sahnede canlı olarak Steve Jobs’un portresini çizdikten sonra bahar koleksiyonunu izleyiciler için sergiledi.

Google’ın Yönetim Kurulu başkanı Eric Schmidt ise en çok konuşulan ikinci isim oldu. Schmidt, Paristeki konferansta, Silikon Vadesinin bir rakibe ihtiyacı olduğunu söyledi. Avrupa’nın hiç bir zaman düşük ücretli üretim yapan ülkelerden oluşmayacağını belirterek, diğer avrupa şehirlerindeki ilerlemeleri kastederek Frasızlara, “rekabet iyidir, kendinizi toparlayın” çağrısında bulundu. Kendi rakipleri olan Apple telefonlarından bahsederken de oldukça iddialı olan Schmidt, Android telefonlarının platform olarak iPhone’dan üstün olduklarını belirtti. Çoğu geliştiricinin hala iOS’a odaklandığını belirten Schmidt, gelecekteki altı ay içersinde geliştiricilerin Android’e doğru yönelmeye başlayacaklarını tahmin ettiğini belirtti.

Facebook’un başkan yardımcısı Joanna Shields ise, Facebook dahilinde olmayan web siteleri için bir “Subscribe” butonu ekleyeceklerini duyurdu. Böylelikle internette gezinen kullanıcılar, Facebook toplumunda bulunmayan dış siteleri takip edebilecek ya da “abone” olabilecekler.

Bunun yanısıra ilk günün konuşmacılarından Flipboard kurucusu Mike McCue, iPhone uygulamasını piyasaya süreceklerini açıklayarak, canlı video gösterisi ile uygulamayı LeWeb izleyicilerine sundu.

Taksi hizmeti sağlayan Uber şirketi ise, 60 arabayla Paris’te ofis açtıklarını duyurdu.

Bir başka demo ise, Path şirketinin kurucu ve CEO’su Dave Morin’den geldi. Son altı aydır üzerinde çalıştıkları Path 2 adlı uygulamayı izleyiciler ile paylaşan Morin, “Biz tamamen tasarım odaklı bir şirketiz; bu uygulamayı iPhone ve Android için eşzamanlı çıkarttık” dedi. Path 2’yi her gün yaklaşık 100.000 kişi kullanıyor. Tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Path – Introducing Path 2 from Path on Vimeo.

08.12.2011