SOSYAL AĞLAR

Digital Age | 22.04.2022 - 11:58

Video için uçak düşüren YouTuber’ın pilot lisansı iptal edilecek

YouTuber Trevor Jacobs'un yere çakılan uçağından paraşütle atlayarak kurtulduğu video çeşitli soru işaretlerine yol açmıştı.

ABD’li YouTuber Trevor Jacob, geçtiğimiz yılın Aralık ayında bir uçak kazası videosu ile gündeme oturmuştu. Videoda kendi uçağı ile seyir halinde iken uçağın motorunun güç kaybettiğini söyleyen Jacob’un uçağın burnunu yere yönlendirip camdan paraşütle atladığı görülüyor.

Video, Jacob’ın uçağı izlenme sayılarını artırmak için bilerek düşürüp düşürmediği konusunda bir tartışma başlatmış; havacılık ile ilgilenen pek çok içerik üreticisi Jacob’ın uçağı kurtarmak için yeterince çaba göstermediğine ve bazı diğer detaylara değinerek, bu kazanın planlanmış olduğuna hükmetmişlerdi. Fakat konu ile ilgili nihai kararı Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) vermesi bekleniyordu.

Araştırmalarını sonuçlandıran FAA, Jacob’ın uçağı yeniden çalıştırmak için yeterli çabayı göstermediği, hava trafik kontrolüne yardım için başvurmadığı, iniş için alternatif bir alan arayışına girmediği ve paraşütle atlamayı tercih ettiği gerekçeleriyle Jacob’un pilot lisansını iptal etme kararı aldı. Jacob’ın iptal için mercilerle iletişime geçmediği her gün için bin dolardan fazla ceza alacağı da belirtildi.

FAA, bir motor arızasının gerçekten yaşanıp yaşanmadığını sorgularken; Jalopnik, 1940 model uçağın bakıma gereksiniminin olduğunu, Jacob’ın uçağı tamir etmeye çalıştığını, motor arızasının yaşanmış olabileceğini belirtiyor. Fakat FAA’in nihai kararı, Jacob’un izlenme sayılarını artırmak için uçağını kendisinin düşürdüğü argümanını destekler nitelikte.

Kaynak: FAA will revoke YouTuber’s pilot license after plane crash video – The Verge