UYGULAMA & YAZILIM

Digital Age | 22.04.2022 - 10:43

Google Play, aramaları kaydeden uygulamaları yasaklıyor

Erişilebilirlik API'ının amaç dışı kullanımını kısıtlamaya çalışan Google'ın arama kaydeden uygulamaları yasaklaması bir çelişki yaratıyor.

Android işletim sisteminin erişilebilirlik API’ı üzerinde çalışmalar yapan ve API’ın erişilebilirlik ile ilgili alanlar dışında kullanımlarını engellemek isteyen Google, arama kaydını yasakladığını duyurdu. Arama kaydı yapan üçüncü parti uygulamalar için kayıt yapmanın tek yolunun erişilebilirlik API’ını kullanmak olduğu düşünüldüğünde, bu uygulamalar ile aramaların kaydedilemeyeceği söylenebilir.

Google’ın neden böyle bir karar aldığı bilinmemekle birlikte, yasak, Google I/O konferansının ilk günü olan 11 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olacak. Ars Technica, pek çok hukuk sisteminde katılımcılardan birinin ya da daha fazlasının kayıt için rızası olması durumunda kayıt almanın yasal olduğuna, Google’ın kendi uygulamaları olan Google Recorder’ın ve telefon uygulamasının ve bunlara ek olarak Google Pixel akıllı telefonların bazı ülkelerde arama kaydı yapabildiklerine dikkat çekerek; Google’ın bu kararını bir çelişki olarak değerlendiriyor.

Google, akıllı telefonların pek çok özelliğine erişim sağlayan erişilebilirlik API’ının sadece engelli bireylerin akıllı telefon kullanım deneyimlerine olumlu yansıyacak şekilde kullanılmasını istemişti. Fakat API, pek çok özelliğin kullanılmasına imkân sağladığından dolayı erişilebilirlik ile ilgisi olmayan uygulamalar tarafından da kullanılıyor. Google, bu durumlarda API’ın yenilikçi ve sorumlu bir şekilde kullanımını engellemeyeceğini ayrıca belirtmişti.

Kaynak: Google Play makes bizarre decision to ban call-recording apps – Ars Technica