Skip to main content

NGN Veri Merkezi ve Bulut Çözümleri Direktörü Beyazıt Öztürk, NGN Cloud ile kurumların iş yapış şekillerini temelden değiştirecek özelleştirilebilen bir deneyim sunduklarını belirtiyor.

Türkiye’de ilk defa ‘Kullandığın Kadar Öde’ modeliyle saatlik faturalandırma hizmeti sunan Türk patentli NGN Cloud, pazardaki bulut çözümlerinden oldukça farklı, esnek ve güvenli bir bulut altyapısı sunuyor. NGN Veri Merkezi ve Bulut Çözümleri Direktörü Beyazıt Öztürk, NGN Cloud ile kurumların iş yapış şekillerini temelden değiştirecek özelleştirilebilen bir deneyim sunduklarını belirtiyor.

Türkiye’nin en genç ve en gelişmiş veri merkezlerinden Star of Bosphorus’u 2018 yılında hizmete açtınız. NGN’den biraz bahsebilir misiniz?
NGN Grubu olarak, Türkiye’de ve Orta Doğu’da tek noktadan sistem entegrasyonu konseptiyle müşterilerimize 360 derece çözüm ve hizmet sunuyoruz. Biz Star of Bosphorus ile verinin merkezinde olan bir dijital kale inşa ettik. Bu yatırımımızla birlikte tek çatı altında sistem entegrasyonuyla profesyonel bulut, barındırma, danışmanlık, uygulama yönetimi, felaket kurtarma, yedekleme ve iș sürekliliği, güvenlik, veri depolama başta olmak üzere uluslararası standartlarda veri merkezi hizmetleri sunuyoruz.

Verdiğiniz hizmetleri ve oluşturduğunuz iş modelini diğer markalardan farklı kılan noktalar neler? ‘Kullandığın Kadar Öde’ avantajını biraz açar mısınız?
Bir bulut entegratörü olarak en önemli gördüğümüz konu doğru bulut altyapısını doğru iş yüküyle eşleştirmek. NGN Cloud’da ‘Kullandığın Kadar Öde’ modeliyle saatlik faturalandırma hizmeti sunuyoruz. Türkiye’de ilk kez yerli bir bulut sağlayıcı tarafından pazara sunulan bu model ile sektöre yepyeni bir standart getirdik. ‘Kullandığın Kadar Öde’ modeliyle saatlik faturalandırma hizmeti, müşterilerimize göre özelleştirilebilen bir deneyim sağlıyor. Farklı iş yükleri ve dönemsel ihtiyaçları olan müşterilerimizi sabit planlar seçmek zorunda bırakmak yerine, özel model ile firmalara maliyet avantajı sağlıyoruz.

NGN Cloud KVM platformu üzerinde geliştirildiğinden işletmeler için çeviklik, erişilebilirlik, verimlilik gibi avantajlar sağlıyoruz. Self-servis olarak yönetilebilen kullanıcı paneliyle yeni bulut servislerinin hızlı bir biçimde aktivasyonunu sağlıyor; kolay kullanım, 7/24 erişilebilir bir platform sunuyoruz. Güvenilir ve kaliteli satış sonrası hizmet anlayışımız sayesinde müşterilerimizin yanındayız, servis seviyesi anlaşmalarımızla fark yaratıyoruz.
Daha çok hangi sektörlere bulut hizmeti sağlıyorsunuz? Müşterilerinize hangi alanlarda çözümler sunuyorsunuz?
Bankacılıktan, üretime, medyadan telekomünikasyona, perakendeden sağlığa kadar farklı sektörlere hizmet veriyoruz. Bulut günümüzde her sektörden ve her büyüklükte şirketin ihtiyacını karşılayan bir teknoloji haline geldi. Bu sebeple herhangi bir sektör sınırlandırması yerine, dikey çözümlerle müşterilerimize avantaj yaratmak için çalışıyoruz.

Müşterilerimizin, sunucu alt yapı sağlama, veri depolama, barındırma ve yedekleme ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı çözümler sunabiliyoruz. Buna ek olarak yeni nesil veri tabanlarında, esnek büyüyebilen sunucu kapasitelerinde de destek oluyoruz.

Biliyorsunuz bulut sektöründe büyük bir rekabet var. NGN Cloud bu rekabette kendisini nasıl konumluyor? 
Dijitalleşme yolculuğunda kurumlara teknoloji alanında öncülük eden bir grup olarak, NGN Cloud ile kurumların iş yapış şekillerini temelden değiştirecek çözümler sunuyoruz. Sektörde yer alan hem global hem yerli oyuncuların sağlayabildiği çözümlere yerli ve güvenilir alternatifler sunabiliyoruz.Bunu da Türkiye’nin datasını Türkiye’de tutan bir alt yapıyla sağlıyoruz. İstanbul Tuzla’da yer alan, Uptime Institute Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip, operatör bağımsız veri merkezimiz Star of Bosphorus ile müşterilerimize katma değerli çözümler sunuyoruz.

Bankacılık, finans ve kamu olmak üzere tüm sektörler için güvenlik oldukça önemli. Star of Bosphorus hizmetinizle ile müşterilerinize ne tür güvenlik standartları sunuyorsunuz?
Her seviyede ve katmanda farklı hizmetler sunan profesyonel veri merkezi güvenlik ekibimiz ve monitoring ekibimiz ile siber saldırılara karşı hazırlıklı bir yapılanmaya sahibiz. Sistem entegratörü kimliğimizin de yardımıyla müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına farklı çözümler projelendirebiliyor ve bu çözümleri uzman ekibimizle işletebiliyoruz. Sunulan ürün ve çözümler ne kadar farklı olursa olsun, güvenlik politikalarımız ve standartlarımız sayesinde prosedürlere sadık kalarak yapılan her işlemi kayıt altına alıyoruz. Bir diğer önem verdiğimiz konu ise fiziki güvenlik. Star of Bosphorus Veri Merkezi, 7/24 güvenlik sistemine sahip, 400’den fazla üstün teknolojiye sahip kamerayla izlenen bir veri merkezi.

Star of Bosphorus Veri Merkezi deprem etkisini en aza indirgemek üzere tasarlanmış yapısal sismik izolasyonuyla kesintisiz çalışma ve yüksek standartlarda veri güvenliği sağlayan ender veri merkezlerinden bir tanesidir. Dünyaca kabul gören FEMA standartları kapsamında; son 2 bin 500 yıl içindeki sismik olayların korelasyonu baz alınarak tasarlanan veri merkezimiz, yaklaşık 9 şiddetinde depreme kadar dayanıklı olarak inşa edilmiştir. Bu özelliğiyle Türkiye’deki veri merkezleri arasında bir ilke imza atan Star of Bosphorus’ta, deprem sırasında dahi müşterilerimizin operasyonunun devamlılığı, veri akışının sürdürülebilmesi ve veri güvenliğinin sağlanmasını hedefliyoruz.

Biraz da hedeflerinizden konuşalım. Önümüzdeki döneme yönelik projeleriniz neler olacak? 
Veri merkezleri ve bulut teknolojileri bilişim sektörünün lokomotifleri konumunda. Tüm odağını ve eforunu bu iki alana yönelten bir şirket olarak gelecekten beklentimiz oldukça yüksek. Bu kapsamda geleneksel BT servisleriyle yönetilen bulut servislerini bütünleştirerek uçtan uca bulut entegratörü olma vizyonuyla yeni bir yol açıyoruz.
Bulut ve dijital dönüşüm teknolojileri alanında hedefimiz Türkiye’de markaların, yerli veri kaynağımızı kullanarak gerçekleştireceği dijital dönüşüm, özellikle de bulut bilişim alanındaki projelerinde onlarla beraber yürümek. Önümüzdeki dönemde, özellikle bulut platformumuz için yeni ürün ve servisleri hayata geçirmeyi planlıyoruz. Uzun vadede, hem Türkiye’nin hem de dünyanın önde gelen şirketleri ve markalarıyla katma değer yaratan projelere imza atarak, ülkemizin bilgi teknolojileri alanında ilerlemesine katkı sağlama amacındayız.