GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 16.02.2022 - 12:02

Uzay turizmi için bilet satışlarına tekrar başlayan Virgin Galactic fiyat yükseltti

Virgin Galactic, 90 dakikalık yolculuğa dair bir de açıklama videosu paylaştı.

Virgin Galactic, yörünge altı uzay turizmi uçuşları için yeni bir bilet satışı turuna başladığını açıkladı. Bu açıklamanın yanı sıra bu yolculuğun nasıl gerçekleşeceğine dair bir de video paylaşan şirket, ilk ticari uzay turizmi uçuşunu ne zaman gerçekleştireceğine dair bir açıklama yapmasa da 450 bin dolardan satışa çıkardığı biletler ile bu yılın sonuna kadar toplam bin kişiye ulaşmayı planlıyor.

Virgin Galactic, yörünge altı uzay turizmi uçuşları için başlattığı bir önceki bilet satış turunda 250 bin dolardan 600 bilet satışı gerçekleştirmişti.

Şirket, paylaştığı videoda alışılageldik roket fırlatma sistemlerini kullanmadığının altını çiziyor. VSS Unity adlı uzay aracının taşıyıcı bir başka hava aracı ile 50 bin feet yüksekliğe çıkarıldıktan sonra ayrılarak roketini ateşlediğine dikkat çeken şirket, bu tür bir yolculuğun alışılageldik yeryüzünden dikey fırlatma sistemlerinden daha yumuşak bir uçuş hissi verdiğine dikkat çekiyor.

Uzayın eşiği olarak kabul edilen 62 mil (yaklaşık 100 kilometre) irtifaya ulaşan VSS Unity’nin roket motorunu kapatmasının ardından, yolcular emniyet kemerlerini açarak yerçekimsiz ortamın tadını çıkarabiliyorlar. Geri dönüşte ise bir kapsül iniş sistemi gibi yeryüzüne yaklaşan VSS Unity, oluşan direnç ile yeteri kadar yavaşladıktan sonra kanatlı hava aracı moduna geçerek kalkış yaptığı piste yumuşak bir iniş gerçekleştiriyor.

Sayısız test uçuşundan sonra ilk insanlı uçuşunu geçtiğimiz yıl şirketin kurucusu Richard Branson’ın da aralarında bulunduğu altı yolcusuyla gerçekleştiren şirket, uzay turizmini bu yıl başlatmayı planlıyor. Virgin Galactic, yolcularına 90 dakikalık unutulmaz bir yolculuk vaat ediyor.

Kaynak: Virgin Galactic video offers detailed look at its space ride – Digital Trends