GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 16.02.2022 - 14:28

ABD’li bir kadın, kök hücre nakliyle HIV’i yendi

Lösemi tedavisi için kök hücre nakli yapılan ABD'li kadın, HIV'den kurtulan üçüncü kişi oldu.

Lösemi hastası ABD’li bir kadın, bağışıklık sistemi AIDS’e yol açan HIV virüsüne karşı dirençli olan bir donörden yapılan kök hücre nakli sonrası HIV’i yendi. Vaka, tarihe HIV’den kurtulan ilk kadın olarak geçerken; hasta, HIV’i yenen üçüncü kişi oldu.

Akut myeloid lösemi adlı kemiklerde kanı oluşturan hücrelerde başlayan bir tür kanser hastalığı olan kadının, bu hastalığın tedavisinin ardından kanserinin 14 aydır gerilediği ve HIV virüsünün yok olduğu açıklanırken, antiretroviral tedavilere ihtiyacının olmadığı da eklendi.

Uluslararası AIDS Topluluğu (International AIDS Society, IAS) Başkanı Sharon Lewin, HIV’e yakalanan tüm insanların tedavisinde ilik naklinin sürdürülebilir bir strateji olmadığına dikkat çekerken, söz konusu vaka hakkında hazırlanan ve Retrovirüsler ve Fırsatçı Enfeksiyonlar Konferansı’nda (Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections) sunulan raporun, HIV için bir tedavinin mümkün olduğunu gösterdiğine ve gen terapisi yönteminin sürdürülebilir bir tedavi olduğu düşüncesini güçlendirdiğine değindi.

Söz konusu vaka, Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles’ta (UCLA; University of California, Los Angeles) sürdürülen ve kanser ve diğer ciddi hastalıklar için kök hücre nakli yapılan 25 hastanın takibini kapsayan bir çalışmanın parçası. Hastalar önce kanserli hücrelerin ortadan kaldırılması için kemoterapi görüyorlar; ardından da belli genetik mutasyonlara sahip insanlardan alınan kök hücrelerin nakli yapılıyor. Bilim insanları, hastaların bu yöntemle bir bağışıklık sistemi geliştirebilecekleri görüşündeler.

Kaynak: First woman reported cured of HIV after stem cell transplant – Reuters