Skip to main content

UXistanbul Uluslararası Konferansı’nda dünyanın lider şirketlerinden birçok ünlü kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik uzmanı, deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı

Bu yıl ikincisi gerçekleşen 2. UXistanbul Uluslararası Konferansı’nda keynote konuşmacıları, panel ve workshop’lar ile kullanıcı deneyimi alanındaki en son trendler, en başarılı ve en başarısız örnekler ile işin püf noktaları paylaştı. 300’e yakın kayıtlı katılımcı tarafından takip edilen etkinlikte, kullanıcı deneyimi konusunda dünyanın en önde gelen şirketlerin temsilcileri deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Değerli markalardan önemli konuşmacıları dinlemek için önemli bir fırsat olması açısından sektör için son derece değerli bir etkinlik olarak görülen konferansta, ilk defa yapılan “Türkiye Kullanıcı Deneyimi Raporu” da katılımcılar ile paylaşıldı.

Dünya devleri Keynote konuşmaları yaptı

Keynote konuşmacıları arasında Facebook Ürün Tasarım Yöneticisi Jonah Jones, Riff video uygulamasını geliştirirken edindikleri deneyimleri aktardı. Adobe Mobil Başkanı Thomas Balduff, dijital dönüşümde mobil platformların nasıl bir katalizör görevi gördüğünü örnekleri ile gösterdi. Keynote konuşmacılarına dahil olarak ayrıca Futurice İş Tasarımı ve Dönüşümü Direktörü Cathy Wang, ekonomik gerçeklerin tasarım sürecinde nasıl ele alındığını anlattı. Valsplat Kıdemli Kullanıcı Deneyimi Uzmanı Stijn Nieuwendijk ise, son kullanıcıların nasıl tasarım sürecine dahil edilebileceğini ve kullanıcı deneyimi araştırmaları konusundaki püf noktalarından bahsetti. UXservices’ın Yönetici Ortağı olan, aynı zamanda Amazon.com’un en çok satan yazarlar listesinde bulunan Emrah Yayıcı, sanatsal perspektiflerin kullanıcı deneyimi tasarımlarına nasıl dahil edilebileceğini anlattı.

Konferans programının önemli bir bölümünü oluşturan ve UXservices’den Pınar Cinali tarafından moderatörlüğü yapılan panelde ise şirketlerin sürdürülebilir kullanıcı deneyimi stratejileri oluşturmaya nereden başlamaları gerektiği ve iyi bir kullanıcı deneyiminin kullanıcı odaklı olarak nasıl tasarlanacağı tartışıldı. Panele Intertech Müşteri Kullanıcı Deneyimi ve Standardizasyon Yöneticisi Ceyda Güzel, Garanti Teknoloji Kıdemli Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı Ömer Arı, Arçelik A.Ş. Kıdemli Kullanıcı Deneyimi ve Endüstriyel Tasarımcı Özgür Mutlu Öz ve TÜBİTAK Proje Yöneticisi Yavuz İnal katıldı.