Skip to main content

Ünlü oyuncu Bensu Soral’ın “RIP Black Mamba” isimli ilk NFT eseri, hayatını kaybeden efsane basketbolcu Kobe Bryant’ı konu alıyor.

Geçtiğimiz yıl Erdem Yurdanur ve Kokteyl‘den 225 bin dolar yatırım alan Pepapp’ın, Bensu Soral‘dan da yatırım aldığını sizlerle paylaşmıştık. Soral, bu kez de tüm dünyada popüler olan NFT akımına katıldı.

Ünlü oyuncu Bensu Soral, ilk NFT eserini satışa çıkardı

Bensu Soral’ın NFT Pazaryeri OpenSea’ya yüklediği “RIP Black Mamba” adlı eserde, geçen yıl hayatını kaybeden Kobe Bryant’ın karakalem tekniğiyle resmedildiği görülüyor. Açıklamada eserin iPad Pro ile Procreate uygulamasında çizildiği belirtiliyor. Bryant anısına çizilen eser için minimum 2,5 ethereum (yaklaşık 4600 dolar) teklif edilebiliyor. Eserin, 5 gün boyunca açık artırmada kalacağını belirtelim.

Geçtiğimiz günlerde ABD’li ünlü sanatçı Beeple’ın 5000 dijital illustrasyonunu bir araya getirdiği eseri, 69.3 milyon dolara satılarak rekor kırmıştı. Tesla ve SpaceX gibi teknoloji devi şirketlerin kurucusu Elon Musk da Twitter hesabından “NFT’ler hakkındaki bu şarkıyı, bir NFT olarak satıyorum” diyerek bir klip paylaşmıştı.

NFT sektörünün büyüklüğü 385 milyon dolara ulaştı

Bir nevi kripto koleksiyon olarak adlandırılabilecek NFT’ler, benzersiz ya da sınırlı bir varlığın yaratıcısı tarafından şifrelenerek imzalanmış ve doğrulanmış dijital sertifika olarak tanımlanıyor. Gittikçe popüler hale gelen NFT’ler milyonlarca dolara alıcı bulabildiği gibi daha küçük “telif” ücretleri karşılığında da satılabiliyor. Özellikle tanınmış simalar ve influencer olarak bilinen kişiler içeriklerini ya da ürünlerini NFT haline dönüştürerek satabiliyor. 2021 Mart ayı itibarıyla NFT sektörünün büyüklüğü 385 milyon dolara ulaştı.