Skip to main content

Dünyanın birçok ülkesinde mağazaları olan perakende zinciri Best Buy, güvenlik yazılım şirketi Kaspersky’nin programlarını “casusluk” şüphesi nedeniyle satıştan çekti.

ABD merkezli uluslararası elektronik eşya perakende zinciri Best Buy, en çok kullanılan antivirüs programlarını üreten yazılım firmalarından Kaspersky‘nin antivirüs programlarının mağazalarında satışını durdurma kararı aldı.

Perakende devinin bu kararının altında yatan neden; ABD’li siyasetçilerin ve FBI’ın Kaspersky’nin Rus hükümetiyle bağlantılı olduğuna dair endişeleri.

Şu an Kaspersky ürünleri Bestbuy.com aramalarında çıkmıyor ve aslında var olan ürünler için “stokta kalmadı” yazısı ile karşılaşılıyor.

Kaspersky Lab‘in dünya çapında 400 milyon kullanıcıya varan, çok geniş bir kulanım ağı var. Ancak “Rusya için casusluk” iddialarının kuvvetlenerek devam etmesi ve yasal düzenlemelerin de Kaspersky antivirüs programlarının hükümet kurumlarınca kullanımını yasaklaması halinde, firmanın satışları önemli oranda düşebilir.

Kaspersky’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Kaspersky Lab ve Best Buy an itibarıyla ilişkilerini askıya almış bulunmaktadır, fakat söz konusu iş ilişkisinin gelecekte tekrar gözden geçirilmesi ihtimali vardır. Best Buy ve müşteri tabanıyla yaklaşık on yıl boyunca başarılı bir ortaklık sürdüren Kaspersky Lab, sektör lideri siber güvenlik çözümlerini web sitesi ve diğer perakendeciler üzerinden kullanıcılara sunmaya devam edecektir.”