Skip to main content

Universal Music, telif ücretleri konusunda yaşanan sorunların ardından milyonlarca şarkıyı TikTok’tan çekmeye hazırlanıyor.

Bu hamleyle TikTok’ta artık Taylor Swift, Elton John, Coldplay, Billie Eilish ve Ariana Grande gibi sanatçıların şarkılarına erişilemeyecek.

Şirket, 31 Ocak’ta sözleşmesi sona erdiğinde içeriklerini TikTok’a lisanslamayı bırakacağını söyledi.

Universal Music, açık bir mektupla, geçen yıl yaklaşık 20 milyar dolar reklam geliri elde ettiği iddia edilen TikTok’u, sanatçıların müzikleri için “adil bir değer ödemeden müzik tabanlı bir iş kurmaya” çalışmakla suçladı.

Şirket, TikTok’un “sanatçılarına ve şarkı yazarlarına, benzer konumdaki büyük sosyal platformların ödediği oranın çok altında bir oranda ödeme yapmayı teklif ettiğini” iddia etti ve TikTok’un Universal’in toplam gelirinin yalnızca yüzde 1’ini oluşturduğunu belirtti.

TikTok ise Universal’a yanıt olarak şu ifadelere yer verdi: “Universal Music Group’un kendi açgözlülüğünü, sanatçılarının ve söz yazarlarının çıkarlarının önüne koyması üzücü ve hayal kırıklığı yaratıyor. Universal’in durumu yanlış aktarmasına rağmen gerçek şu ki bir milyardan fazla kullanıcıya sahip, ücretsiz bir tanıtım ve keşif aracı olarak hizmet veren bir platformun güçlü desteğinden uzaklaşmayı tercih ettiler.”

Kaynak: Universal Music Group plans to pull song catalog from TikTok – TechCrunch