Skip to main content

Seiko, GPS uydularının global ağını kullanarak GPS sinyallerini alan ve zaman dilimlerini, saati ve takvimi belirleyen saati yarattı. Saat, dünyadaki 39 ayrı saat dilimini algılayabiliyor. Günde bir kez otomatik olarak…

Seiko, GPS uydularının global ağını kullanarak GPS sinyallerini alan ve zaman dilimlerini, saati ve takvimi belirleyen saati yarattı. Saat, dünyadaki 39 ayrı saat dilimini algılayabiliyor.

Günde bir kez otomatik olarak saat bilgisini alan GPS’li saat, istenildiğinde dünyanın yörüngesindeki dört ya da daha fazla GPS’e bağlanarak yerini, zaman dilimini ve doğru saati belirleyebiliyor. Saatin kendini ayarlaması 6 saniye, lokasyonu saptaması ise 30 saniye sürüyor.Yeni Seiko Astron, güneş ışığı ile çalıştığından pil değişimi gerektirmiyor.

Lansmanın anısına 2500 adet sınırlı sayıda ve yüksek yoğunlukta titanyum kasa ve seramik bezel ile üretilen satin kasasının yüksek yoğunluktaki titanyum malzemesi, çelikten daha dayanıklı ancak çeliğin sadece yüzde 60’ı ağırlığında. Modelle birlikte, herhangi bir silikondan dört kat daha dayanıklı malzemeden üretilmiş silikon kayış da veriliyor.

Tümü aynı işlevlere ve ikinci zaman için alt kadran, uçak modu göstergesi ve özel yansıma yapmayan safir cam gibi ileri özelliklere sahip.

Ekim 2012’den itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak olan Seiko Astron GPS modelerinin 2.100 € ile 3.300 € arasında satışa sunulması bekleniyor.