Skip to main content

StartersHub, BSH Ev Aletleri, Unilever ve Türk Hava Yolları iş birliğiyle hayata geçirilen yeni hızlandırma programı StartersHub XO 2018’e kabul edilen ilk girişimleri tanıttı.

Global vizyona sahip erken aşama teknoloji girişimlerine destek veren StartersHub, 5 Temmuz’da İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında StartersHub XO 2018 programını lanse etti. BSH Türkiye, Ortadoğu, Afrika ve Bağımsız Devletler Bölge Başkanı Norbert Klein, Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Ali Serdar Yakut ve Unilever’in Ev ve Kişisel Bakımdan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran Uçar’ın da söz aldığı toplantıda, önümüzdeki altı ay boyunca StartersHub XO hızlandırma programı kapsamında, “Bağlantılı Yaşam ve Akıllı Evler”, “Yaşam Bilimleri” ve “Seyahat ve Havacılık Hizmetleri” alanlarında seçilen ilk girişimler tanıtıldı. İlk aşamada 20 bin dolar ön sermaye, mentorluk, network ve program ortaklarıyla birlikte proje geliştirme imkânları sunan StartersHub XO 2018, altı ay sonunda programı başarıyla tamamlayan girişimlere 250 bin dolara varan yatırım imkânı sağlıyor.

StartersHub Y.K. Başkanı Ebru Dorman: “Çıtayı her yıl yükseltmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

StartersHub’ın üçüncü yaşının da kutlandığı toplantıda, güçlü partner ağları sayesinde programa katılan girişimlerin sektörel dinamiklerde destek almalarını sağladıklarını ve dünyaya açılmalarını kolaylaştırdıklarını belirten StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman, 350’nin üzerinde global mentor ve 40’ı aşkın iş ortağı ile çalıştıklarını hatırlattı ve ekledi: “StartersHub ve bu yılki program ortakları BSH Ev Aletleri, Unilever ve Türk Hava Yolları desteğiyle büyüyecek olan girişimler, küresel pazara açılmak için çok önemli bir avantaja sahip olacaklar. StartersHub olarak üçüncü yaşımızı program ortaklarımızla birlikte kutlarken, Türkiye’den global başarı hikayesi yaratacak girişimler çıkarma vizyonuyla çıtayı her yıl yükseltmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

31’i Türkiye’den toplam 51 girişimden oluşan zengin portföy

2015 yılında MV Holding ve Gedik Yatırım ortaklığıyla 8,5 milyon dolar sermayeyle kurulan StartersHub, teknoloji girişimlerine yalnızca finansman desteği değil; mentorluk, yerli ve yabancı uzmanlardan eğitimler ve geniş bir ekosistemle katkı sağlamayı sürdürüyor. StartersHub 31’i Türkiye’den olmak üzere toplam 51 girişimden oluşan zengin bir portföyle girdiği üçüncü yaşında global çapta işler yapmaya devam ediyor. Kurumsal ortaklıklarla farklı sektörlere odaklanan StartersHub XO’nun geçen seneki mezunları arasında Eyedius, Kimola, Paymes gibi hızlı büyüyen girişimler yer alıyor.

StartersHub XO 2018 programına seçilen ilk girişimler

Program ortaklarının da katıldığı basın toplantısında, StartersHub XO 2018 programına katılıp önümüzdeki altı ay boyunca StartersHub’dan 20 bin dolar yatırım ve iş geliştirme desteği alacak ilk iki girişim açıklandı. Bu girişimlerden ilki; enerji üreten tesislerin üretim miktar tahminlemesini saatlik bazda yaparak üretim fazlası ya da eksikliği durumunda oluşacak cezai ödemeleri azaltan ‘Quant.Co’ isimli yazılım. Seçilen diğer girişim ise, yapay zekâ ve makine öğrenmesi kullanarak firmaların kârlılığını artıran ‘Magin Tech’ adlı yazılım. Program ortaklarıyla stratejik iş birliği yapacak diğer dokuz girişim de (Akıllı Magnet, GramEvde, Hoomy, inMapper, Milvus Robotics, Nanomik, NiceVeri, Qumpara ve TIM) yine aynı etkinlikte tanıtıldı. Bu girişimler de ihtiyaç duymaları halinde StartersHub’dan eğitim ve mentorluk desteği alacak. StartersHub XO 2018, “Bağlantılı Yaşam ve Akıllı Evler”, “Yaşam Bilimleri” ve “Seyahat ve Havacılık Hizmetleri” alanlarında yeni girişimleri programa dâhil etmeyi sürdürecek.

3’üncü yaş kutlamaları kapsamında lise öğrencilerine destek

StartersHub 3’üncü kuruluş yıldönümü şerefine 19 Haziran tarihinde “Liseli Ol Yeter” platformuyla birlikte bir çalışma yaparak lise öğrencilerini girişimcilik dünyasıyla tanıştıran bir atölye çalışması yürüttü. Genç yetenekler, gün boyu süren atölye çalışmasında girişimcilikle ilgili merak ettiği sorulara yanıt buldu. Takımlar halinde rekabet ederek, girişimcilik atmosferine ısınan öğrenciler arasında seçilen gruplar, StartersHub’dan mentorluk desteği almaya devam edecekler.