Skip to main content

Uluslararası ulaşım şebekesi şirketi Uber, yıllık ‘uçan taksi’ konferansında proje ortaklarını açıkladı.

ABD menşeli Uber’in bu hafta Los Angeles’ta ikinci kez düzenlediği ‘uçan taksi’ konferansında, önümüzdeki on yıl içinde şehirlerin içinde uçması hedeflenen tuhaf, drone-helikopter benzeri araçların konsept görüntüleri paylaşıldı.

Uber‘in “uçuk” projesinin hayata geçirilmesinde katkıları olacak beş firmanın adı da konferansta açıklandı. Buna göre, hava taşıtı üreticileri Embraer ve Pipistrel Aircraft bu beş şirket içinde yer alıyor. Hava taşıtı üretimine yeni başlayan küçük bir girişim olan Karem de bu projede Uber ile çalışacak.


Kaliforniya merkezli Karem, 48 yıllık Brezilyalı üretici Embraer ve Slovenyalı Pipistrel’in yanı sıra, Uber’e uçan taksi projesinde destek verecek diğer iki firma ise; Boeing’in alt kuruluşu olan ve kurulduğundan beri 30’dan fazla pilotsuz uçuş gerçekleştiren Aurora Flight Sciences ile Textron şirketinin bir bölümü olan Bell (eski adıyla Bell Helicopters).


Elektrikli araçla uçuş, geliştirme sürecinin henüz çok başında olduğundan; ‘uçan taksi’ projesinin teknolojik, hukuki ve alt yapıyla ilgili sorunları aşarak Uber’in hedeflediği takvime yetişip yetişmeyeceği bilinmiyor.