Skip to main content

Uber, sürpriz bir atılımla sürücüsüz otomobillerini Amerika Pittsburgh yollarında görücüye çıkaracağını duyurdu

Uber’İn CEO’su Travis Kalanick, yaptığı açıklama ile bu ay içerisinde sürücüsüz otomobiller kullanmaya başlayacaklarını resmen duyurdu. Kalanick Bloomberg Businesswork’e verdiği röportajda araçların hangi marka ve model olduğu konusuna da açıklık getirdi. Dünyada yepyeni bir devrim yaratacak sürücüsüz otomobiller Volvo XC90‘ın modifiye edilmiş bir versiyonu olarak yola çıkacak. Uber CEO’su ayrıca, OTTO isimli bir firma ile işbirliği yaparak otomobilleri tanıtacaklarını belirtti. Yapılan ortaklıktan söz eden Kalanick, 300 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atıldığını ifade etti.

Röportajda müşterilerin güvenliğinin ön planda tutulduğunun altını çizen Kalanick, araçlarda uzaktan kontrol sisteminin yer alacağını belirtti.

OTTO’nun hazırladığı otomobiller şu anki sistemde yine de direksiyon başında sürücünün olmasına ihtiyaç duyuyor. Ana yollarda sürücüsüz yola devam edebilen araçlar, sürücünün müdahalesine ihtiyaç duyabiliyor.

Otonom araçların gelişiyle alınan hizmet karşılığında ödenmesi gereken ücretin fiyatının hayli düşeceği belirtiliyor. Uber’in 2021 yılında sürücüsüz otomobilleri tamamen devreye sokmayı planladığı da yer verilen bilgiler arasında.