Skip to main content

Uber, Türkiye’deki operasyonuyla ilgili olarak bir açıklamada bulundu. Şirket, gelecek dönemde ‘XL’ araçların sayılarını önemli ölçüde azaltacağını bildirdi.

Mobil uygulama aracığı ile sürücü ve kullanıcılar arasında bağ kuran yolculuk uygulaması Uber, 8+1 araçlar ile verdiği ‘XL’ hizmetini Türkiye’den çekme kararı aldı. Uber araç sahiplerine gönderdiği mesajda, mevcut durumda sürücülere ve yolculara güvenilir bir hizmet sunmanın mümkün olmadığını belirtiyor. Bu kapsamda, Uber Türkiye’de yoluna sarı taksiler ile devam edecek. Ayrıca, XL hizmetine 3 gün içerisinde tamamen son verileceği ve bu nedenle otopark ve trafik cezası gibi yardımların kesileceğini aktarılıyor.

Uber’den Türkiye açıklaması

Uber’in bu gelişmelerden sonra Habertürk’e yaptığı açıklamaya göre, önümüzdeki dönemde XL araçlarını şimdilik Türkiye’den tamamen çekmeyeceğini kaydeden şirket, bu araçların sayılarını  önemli ölçüde azaltacağını bildirdi. Açıklamanın detayları şöyle;

“Uber her zaman Türk vergi kanunlarına uygun olarak hizmet vermiştir. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Şu anki mevcut durum, Uber XL ürünü ile sağlıklı bir hizmet verilmesini mümkün kılmadığından, önümüzdeki dönemde UberXL küçülerek devam edecektir.”

Açıklamanın devamında, “Türkiye’deki şehirlerin Uber gibi yenilikçi teknolojilerin sunduğu yararlardan faydalanabilmesini sağlayan yeni çözümler bulmak için tüm yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz” denildi.