Skip to main content

ABD merkezli ulaşım çözümleri şirketi Uber’in son yönetim kurulu toplantısında geleceğe yönelik çok önemli kararlar alındı.

Yönetim sorunları nedeniyle bir süredir baskı altında bulunan Uber‘in Business Insider’a yaptığı açıklama ve şirket içinden alınan duyumlara göre, salı günü gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında Tokyo merkezli telekomünikasyon şirketi Softbank‘in yatırım teklifi oybirliğiyle kabul edilirken, hisselerin önemli bir bölümünün Softbank’e geçmesi, yönetim şeklinde radikal değişikliklerin yapılması ve 2019’da halka arza gidilmesi kararları alındı.

Toplantı sonrasında edinilen bilgilere göre, Softbank Group’un Uber’e 1 ila 1,25 milyar dolarlık bir yatırımda bulunması bekleniyor. Kimi kaynaklar, bu rakamın hisse satın alımlarıyla 10 milyara kadar yükselebileceğini öngörüyor. Forbes’un “Dünyanın En Büyük Halka Açık Şirketleri” listesinde yer alan Softbank’in, yüzde 14-17 oranında Uber hissesini satın alacağı da gelen duyumlar arasında.

Yönetimde radikal değişiklikler

Dünyanın en değerli teknoloji girişimleri arasında yer alan Uber’in Softbank ile anlaşması sonucunda, yönetimde de bir dizi değişiklik yaşanacak. Buna göre, kuruculardan Travis Kalanick’in şirket üzerindeki etkisi ve gücü azalacak. Hissedarların oy hakkı eşit olacak. Yönetim kurulu üye sayısı 11’den 17’ye çıkacak. Bu koltuklardan ikisini muhtemelen Softbank dolduracak. 2019 itibarıyla halka arz gerçekleştirilecek ve bir kişinin CEO olabilmesi için yönetim kurulu oylarının en az üçte ikisini alması gerekecek.

Haziran ayında CEO koltuğunu kaybeden Kalanick, Business Insider’a gönderdiği açıklamada Softbank yatırımının kabul edildiğini ve yönetim yapısında değişikliğe gidildiğini doğruladı.

Uber’de bir süredir devam eden yönetim sorunları, şirketin geleceğini tehdit ediyordu. Geçen yıl üç milyar dolar kaybeden Uber, para kaybetmeye halen devam ediyor. Bu nedenle, Uber’in Business Insider’a gönderdiği açıklama metninde, gelecek haftalarda tamamlanacak olan SoftBank yatırımının, şirketin uzun vadeli performansına duyulan güven açısından önemi özellikle vurgulanıyor.