Skip to main content

Uber, platforma üye olan yüzlerce şoförle ilgili sosyal güvenlik numarası, araç kayıt numarası, ehliyet resmi gibi pek çok kişisel bilginin yanlışlıkla sızmasına sebep oldu

Amerikan kökenli uluslararası ulaşım ağı Uber’de küçük çaplı bir skandal yaşandı. Şirket, platforma üye olan yüzlerce şoförle ilgili sosyal güvenlik numarası, araç kayıt numarası, ehliyet resmi gibi pek çok kişisel bilginin yanlışlıkla sızmasına sebep oldu. Salı günü akşam saatlerinde platforma kaydolmaya çalışan sürücüler tarafından fark edilen sızma öncelikle Reddit’te yayınlandı. Bu durumu fark eden şoförlerden biri kendi kaydını yapmaya çalışırken binlerce gizli kalması gereken belgeyle karşılaştığını ifade etti.

İlk belgelerin ortaya çıkmasından birkaç saat sonra şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Amerika’daki sürücülerimizi etkileyen bir virüsle karşılaştık. Bu sorun güvenlik ekibimiz tarafından 30 dakika içinde çözüldü.” ifadelerini kullandı. Uber’den yapılan açıklamaya göre sızmadan Amerika’daki 674 sürücü etkilendi.

Sızmanın Uber’in yeni uygulaması “Uber Partner”ın piyasaya çıkışı nedeniyle gerçekleştiği kaydedilirken, ortaya çıkan gizli sürücü bilgilerinin kötü niyetli birileri tarafından ele geçirilip geçirilmediği henüz bilinmiyor.