Skip to main content

Twitter, kaynak kodunun bazı bölümlerinin çevrimiçi olarak sızdırıldığını açıkladı.

Twitter, Pazar günü New York Times tarafından bildirilen yasal bir dosyada, sosyal ağı çalıştırmak için kullanılan bir Twitter kodunun bazı bölümlerinin Github üzerinden sızdırıldığını söyledi.

Twitter, Microsoft’a ait bir yazılım işbirliği platformu olan Github’a karşı Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi ABD Bölge Mahkemesine Cuma günü yaptığı bir başvuruda, sızıntının Twitter platformu ve dahili araçları için özel kaynak kodunu içerdiğini söyledi.

San Francisco merkezli şirket, kodun rumuzu “FreeSpeechEnthusiast” olan bir kişi tarafından izinsiz olarak paylaşıldığını söyledi. Twitter ayrıca GitHub’a bir telif hakkı ihlali bildirimi gönderdi ve sızdırılan kodun kaldırılmasını istedi. GitHub web sitesinde yayımlanan bir gönderiye göre, Twitter’ın yayından kaldırma talebini yerine getirdi.

Github’dan yetkili bir isim, Pazartesi günü erken saatlerde e-postayla gönderilen bir açıklamada, şirketin genellikle içeriği kaldırma kararları hakkında yorum yapmadığını söyledi ve “Ancak, şeffaflık adına, her DMCA yayından kaldırma talebini herkese açık olarak paylaşıyoruz” diye ekledi.

Kaynak: Court filings: Twitter says parts of source code were leaked online – Axios