Skip to main content

Twitter’ın güvenlik yöneticisi Ella Irwin, şirketten istifa ettiğini açıkladı.

Twitter’ın güvenlik yöneticisi Ella Irwin dün Reuters’a yaptığı açıklamada istifa ettiğini doğruladı. Irwin, Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasından kısa bir süre sonra, Kasım ayında istifa eden Yoel Roth’ın yerine getirilmişti. Görev süresi boyunca, içerik denetiminde aktif rol aldı.

Reuters’ın haberine göre Irwin’in ayrılışının nedeni, Twitter’ın markaları elinde tutamaması. Buna gerekçe olarak da markaların uygun olmayan içeriğin yanında görünmekten çekindikleri konuşuluyor.

Musk’ın satın almasından bu yana Twitter, maliyetleri önemli ölçüde azalttı ve aralarında zararlı ve yasa dışı içeriği önlemek, seçim bütünlüğünü korumak ve sitede doğru bilgileri ortaya çıkarmak için çalışanlar da dahil olmak üzere binlerce çalışanını işten çıkardı. Musk, Twitter’daki yanıltıcı bilgilerle mücadele etmenin bir yolu olarak, kullanıcıların tweet’lere içerik eklemesine olanak tanıyan Topluluk Notları adlı bir özelliği tanıttı.

Twitter, AB’de yaklaşan internet kurallarına uymayı taahhüt ettiğini söylerken, dezenformasyonla mücadele etmek için Avrupa Birliği ile yaptığı gönüllü anlaşmadan çekildi.

AB endüstri şefi Thierry Breton geçen hafta Twitter’ı gönüllü anlaşmadan çekildikten sonra AB’deki yasal yükümlülüklerden kaçamayacağı konusunda uyarmıştı.

Fortune’un aktardığına göre Ella Irwin’in Slack hesabı devre dışı bırakıldı. Elon Musk ve Ella Irwin’den istifa ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Kaynak: Twitter’s head of trust and safety says she has resigned – Reuters