Skip to main content

Elon Musk, “iyi içerik” sunan botların Twitter’ın API’sini ücretsiz olarak kullanabileceğini söyledi.

Twitter’ın 9 Şubat’ta platformun API’sine ücretsiz erişimi iptal etmesi gerekiyordu. Ancak Elon Musk şimdiden yeni politikada bazı değişiklikler yapıyor. Musk, Twitter’ın “iyi içerik” sağlayan botların Twitter API’sine ücretsiz olarak erişmesine izin vereceğini söyledi.

Musk Twitter’da yaptığı paylaşımda platformun ücretsiz ve iyi içerik sağlayan botlar için “hafif, salt yazılır” bir API sağlayacağını duyurdu.

Twitter, Tweetbot ve Twitterrific gibi üçüncü parti uygulamaları kapattıktan sonra geçen hafta, geliştiricilerin 9 Şubat’tan itibaren API erişimini ücretli yapacağını duyurmuştu. Musk, ücretsiz API’nin bot dolandırıcıları ve spam gönderenler tarafından “istismar edildiğini” ve “kimlik doğrulamalı” aylık yaklaşık 100 dolarlık bir aboneliğin “işleri büyük ölçüde temizleyebileceğini” söylemişti. Bu hareket, çeşitli amaçlar için botlar oluşturan ve kullanan geliştiriciler ve Twitter kullanıcıları tarafından eleştirildi. Birçok geliştirici, botlarını son gün 9 Şubat’tan önce kapatacaklarını duyurdu.

Ancak Musk, dünkü paylaşımında Twitter’ın iyi içerik sağlayan botlar için salt yazılır ve ücretsiz bir şekilde erişilebilecek bir API sağlayacağını söyledi. Bu durumun bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdiğini belirtelim. Çünkü neyin “iyi içerik” olarak değerlendirildiğini ve buna kimin karar vereceğini bilmiyoruz. Ayrıca politikanın gelecekte yaratılan botlar için mi yoksa sadece şu anda var olan botlar için mi geçerli olacağı belli değil. Twitter değişiklikle ilgili resmi bir açıklama yapana kadar sitedeki botların geleceği belirsizliğini koruyor.

Kaynak: Elon Musk says bots with ‘good content’ can use Twitter’s API for free – The Verge