Skip to main content

Tim Cook, Sundar Pichai ve Elon Musk’tan depremler sonrasında Türkiye’ye destek mesajları geldi.

Ne yazık ki 6 Şubat Pazartesi sabahına çok kötü bir haberle uyandık. Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illeri de olumsuz etkileyen iki büyük depremle sarsıldık. Sabaha karşı meydana gelen 7.7 ve öğle saatlerinde meydana gelen 7.6 şiddetindeki iki ayrı depremin ardından, Apple CEO’su Tim Cook, Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Twitter, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’tan destek mesajları geldi.

Tim Cook, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Türkiye, Suriye ve yıkıcı depremlerden etkilenen herkese taziyelerimizi gönderiyoruz. Apple, yardım ve kurtarma çabalarına bağışta bulunacak” dedi.

Sundar Pichai “Türkiye ve Suriye’de depremler sonrası büyük kayıplar yaşayan herkesi düşünüyorum. Etkilenenlere ilgili acil durum bilgilerini sağlamak için SOS uyarılarını etkinleştirdik ve Googleorg ve Google çalışanları yardım ve kurtarma çabalarını destekleyecek” diye tweet attı.

Yale Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Emin Adin, Twitter’da Elon Musk’ı etiketleyerek yaptığı paylaşımda “Türkiye ve komşu ülkeleri büyük bir deprem vurdu. Ciddi iletişim eksiklikleri yaşanıyor. Starlink uydularınız için yardım etme şansınız var mı?” diye sordu. Musk’ın Adin’e yanıtı şöyle oldu: “Starlink henüz Türk hükümeti tarafından onaylanmadı. Onaylanır onaylanmaz gönderebiliriz.” Adin ise Musk’a teşekkür ederek, “En yüksek acil durum alarmını ilan ettiler. Bu sorun yakında çözülebilir” diye yazdı.

Bloomberg’in haberine göre ise, üst düzey bir yetkili Musk’ın teklifi için teşekkür ederek Türksat’ın yeterli uydu kapasitesi olduğunu söyledi.