Skip to main content

Twitter’a şu anda kısmi erişim engeli uygulanıyor

Suruç patlamasıyla ilgili olarak Twitter’a erişim engeli konduğu bilgisi geldi.

Twitter’a ilk olarak Vodafone ve Avea kullanıcılarının erişemediğini belirtelim.

Bilişim Hukuku Gökhan Ahi’nin Twitter hesabından ilk gelen bilgilerin, Twitter’ın tamamına değil; bir kaç düzine hesaba ve içeriğe erişim engelleme kararı verildiği yönünde olduğu bilgisini paylaştı.

Güncelleme: Reuters‘a konuşan Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) yetkilisi sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını, engelin kaldırılması için çabaların sürdüğü bilgisini verdi.

Güncelleme 2: T24’ün haberine göre; Suruç Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı yayın yasağı nedeniyle Twitter dışında görüntüleri yayımlayan gazetelerin internet siteleriyle YouTube ve Facebook‘a da erişimine yasak getirildi. Mahkeme ilerleyen saatlerde söz konusu yasağın kaldırıldığını açıkladı.

Güncelleme 3: Erişim Sağlayıcıları Birliği’nden (ESB) Twitter erişiminin engellenmesiyle ilgili basın açıklaması geldi:

Suruç Sulh Ceza Hakimliği’nin 2015/335 Değişik İş sayılı kararı 21 Temmuz 2015 Salı günü akşam saatlerinde Birliğimize ulaşmıştır. Kararda toplam 173 URL bildirilmiştir. Bunlar arasında Twitter şirketi ile ilgili 104 URL yer almaktadır. Twitter, Youtube ve Facebook vekillerine gece saat 22:30 civarında bilgi verilmiştir. Kısa süre sonra Youtube ve Facebook vekilleri Mahkeme kararını uyguladıklarına ilişkin teyit mektubunu göndermişlerdir. Ancak Twitter vekilinden kararın uygulandığına ilişkin teyit bildirimi yapılmamıştır. Erişim sağlayıcısı işletmeler söz konusu Mahkeme Kararı doğrultusunda 5651 sayılı Kanunda belirtilen süre dolduktan sonra twitter.com sitesi ile ilgili erişim engellemesi yapmışlardır.

 


Kaynak: T24

Haber görseli: Shutter Stock

Sosyal medya görseli: Flickr kullanıcısı Andreas Eldh

Sosyal medya görseli 2: Flickr kullanıcısı Charis Tsevis